Kaşkay Türklerinde geçiş dönemleri doğum- evlenme- ölüm
Transition periods of Qashqai Turks birth- marriage- death
  1. Tez No: 257295
  2. Yazar: MEHMET KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKUL ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 561
Özet
?Kaşkay Türklerinde Geçiş Dönemleri? adlı bu çalışmada öncelikli olarak çalışma yöntemi belirlenmiş, daha sonra tez için gerekli kaynak taraması yapılmıştır. Giriş bölümünde Genel olarak İran sahası ve İran'da yaşayan muhtelif Türk toplulukları hakkında bilgi verildikten sonra, Kaşkay adının kökeni, Kaşkay Türklerinin genel Tarihi, yaşadıkları coğrafya, nüfusları, ekonomik, siyasi ve sosyal yapıları hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölümde bir geçiş dönemi olarak ?doğum? konusuyla ilgili bilgi verilmiştir. Doğum konusu doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası geleneklerin ele alındığı üç kısma ayrılmıştır.Üçüncü bölümde evlenme konusu evlilik öncesi, sırası ve sonrası biçiminde tasnif edilerek gelin ve damat adayında aranan özellikler, evlenme yaşı, evlenme isteğinin bildirilmesi, kız görme adetleri söz kesme ve nişan düğün öncesinde; düğün hazırlıkları, düğüne davet, ustalara, baydak, düğün eğlenceleri türküleri ve hediyeleri, çeyiz, gelin hamamı, bey etme, nikah, gelin alma, gerdek gibi konular düğün sırası geleneklerinde incelenmiştir. Düğün sonrası bölümünde de yağlık gösterme, ayağ açma, ocağ oğul ele alınmıştır.Dördüncü bölümün başlığı ölümdür. Ölüm öncesi, gerçekleştiği an ve sonrası itibariyle tasnif edilmiştir. İlk bölümde ölümü düşündüren ön belirtiler ve ölümü uzaklaştırma ve kaçınma yöntemlerine, ikinci bölümde hastanın öleceğinin anlaşılmasıyla yapılanlar, ölüm olayının duyurulması, ölümün ardından yapılan işlemlere değinilmiştir. Ardından cenazenin defnedilmesi sonrası geleneklerin ele alındığı son bölüm gelmektedir.Her bölümde yapılan tespit ve değerlendirmelerden yola çıkarak ele aldığımız genel değerlendirmeleri içeren sonuç bölümünün ardından tezde geçen Kaşkay Türkçesine ait kelimeler için bir sözlük oluşturulmuş e yararlanılan yerli be yabancı kaynaklar kaynakça bölümünde gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
After identifying the study method of the work titled“Transition Periods of Qashqa?i Turks ”, the literary review necessary for the thesis has been done. After presenting information about various Turkish communities living in Iran and nearby in the introduction part , an account as to the origin of the word ? Qashqa?i?, the general history and geography of the Qashqa?i Turks, their population and economical, political as well as social structure has been provided.The second part of the study deals with the concept of ?birth? as a transition period. This part comprises three categories which are about prenatal, natal and postpartum traditions respectively.The third part of the study deals with the concept of ?marriage?, classified under premarital, marital and postmarital periods. Furthermore, qualities sought after bride and groom, age of marriage, request for marriage, visiting the family of the bride and engagement have been examined with regards to the premarital traditions; wedding preparations, wedding invitations, wedding songs , entertainment and gifts, taking the bride to bathe and the wedding night have been discussed under the traditions regarding the marital period. As for the postmarital traditions, showing the bloody bedclothes, bride?s first visiting her family after wedding and the rule which stipulates that the youngest of all the brothers must stay with his father and mother until they die.The fourth part deals with the consept of ? death?. This part is also divided into three subsections, which are antemortem, death and postmortem. The first subsection deals with signs which remind one of death, ways of avoding death while the second part deals with the necessary actions to be taken in the face of the unavoidable death, announcing that s/he is dead. Then comes the last subsection regarding the postmortem traditions after funeral.After the conclusion part of the study which includes both a dictionary prepared from the words of Qashqa?i Turkish mentioned throughout the thesis and a general assessment part concluding from the evaluations and determinations of each part. Furthermore, the local and foreign resources have been shown in the bibliography.