Kur'ân ayetleri ışığında cahiliye toplumundan islam toplumuna değişim süreci
The transformational process of the unenlightened society into islâmic society
- Tez No: 257294
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Biz bu çalışmamızda Kur'ân ayetleri ışığında cahiliye toplumundan İslam toplumuna değişim sürecini incelemeye çalıştık.Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş kısmında konuyu inceleme amacımızı ve önemini ifade etmeye çalıştık.İkinci bölümde değişim kavramı ve sosyal değişme başlığı altında sosyal değişmenin etmenleri, koşulları ile sosyal değişme modelleri ve sosyal değişme - din arasındaki ilişkiyi sosyoloji bilimi çerçevesinde tanıtmaya çalıştık.Üçüncü bölümde Kur'ân'ın Mekke toplumunda inanç ve ibadette yaptığı değişimi ve bu değişim sürecini ayetler ışığında inceledik.Dördüncü bölümde ise Kur'ân'ın sosyal ve siyasi yapıda yaptığı değişimi ve bu değişim sürecini ayetler ışığında inceledik.Sonuç kısmında da çalışmamızdan elde ettiğimiz verileri kullanarak bir değerlendirmede bulunduk.
Özet (Çeviri)
In this study, we have tried to analyze the transformational process of the unenlightened society into İslâmic Society.Our study has consisted of three parts, one of which is introduction. We have expressed the purpose of the study and importance in the introduction section.In the second section, we have tried to describe the factors of social changing, its conditions along with the social changing models and the reation between religion and social transformation under the topics of ?The term of Transformation and Social Transformation? with view of sociological framework.In the third part, we have studied the affect of the Holy Koran on the belief of Mekke?s society and on their religous services and worship with guidance of The Verses Of Holy Koran.In the fourth part, we have searched the affect of the Holy Koran on the transformation social and and political structure of Mekke with guidance of The Verses Of Holy Koran.In the conclusion part, we have demostrated an evaulaiton of the data we gained from our study and research.