Bask sorunu ve İspanya-Avrupa Birliği ilişkilerindeki yeri
The Basque issue and it's impacts on Spain-European Union Relations
- Tez No: 257352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bask sorunu, geçmişten günümüze İberya'da bağımsızlık mücadelesi içinde olan ya da özel statülere kavuşabilmek için yoğun çaba sürdüren Bask toplumunun milliyetçi hareketi olarak nitelendirilmektedir. Bu çalışmanın konusu İspanya'daki Bask sorunu ve bu sorun karşısında Avrupa Birliği'nin İspanya'ya karşı takip ettiği ortak bir politikanın olup olmadığının araştırılmasıdır. Ayrılıkçı Bask hareketinin İspanya içindeki talepleri ve kazandığı ayrıcalıkların geldiği noktaya bakılırsa Bask sorunu, günümüz İspanya siyasal sistemi açısından son derece önem taşımaktadır.Bu tezde ayrılıkçı Bask hareketinin ideoloji olarak dayandığı noktadan başlayarak zaman içinde kat ettiği yol ve uğradığı siyasal değişikler üzerinde durulmaktadır. Ek olarak Bask toplumunun İspanya içinde sürdürdüğü milliyetçi hareketin günümüzde geldiği nokta ve İspanya'nın demokratik yollarla sürdürdüğü terör karşıtı politikalara yer verilmektedir. İspanya'nın demokratikleşmesi, Avrupa Birliği'ne üyelik süreci ve üyeliği sırasında Bask sorununun evrimi; Bask sorununa Avrupa Birliği'nin yaklaşımları; İspanya-Avrupa Birliği ilişkilerinde Bask sorunu; Bask Bölgesi'nin İspanya Merkezi Hükümeti ve Avrupa Birliği ile ilişkileri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Basque problem, from past to present, is stated as a nationalist movement of Basque society which is in freedom struggle in Iberia with the aim of getting special status. The subject of this study is the Basque problem in Spain and to research whether the European Union has a common policy towards Spain for or against this problem. If we look at the demands of the separatist Basque movement in Spain and the privileges it has won, the Basque problem needs to be addressed in the formulation of the policy of the Spanish Government.In this thesis starting from the point at which the separatist Basque movement is based on an ideology, progression and politic changes are emphasised. In addition to this, it is also the stated position of the nationalist movement of Basque society in Spain and Spain?s anti-terror policies to progress in democratic ways.The Democratisation of Spain and the membership process to European Union and during its membership there has been an evolution of Basque problem; the European Union?s approaches to the Basque problem; the Basque problem in Spain and European Union relation; the Spanish Central Government of the Basque area and its relationship with the European Union are examined.