An investigation into the effects of keeping journals of preparatory class instructors on teaching paragraph writing within the notion of reflective practice
Hazırlık sınıfı okutmanlarının paragraf yazımı öğretimi aşamasında tuttukları günlüklerin, yansıtmacı öğretim prensiplerine göre öğretimlerine olan etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 257353
  2. Yazar: HİLAL TATIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, günlük çalışması yardımıyla katılımcıların, bir süre devam eden yansıtmacı öğretim uygulamalarını görmektir. Bu nedenle, özel bir üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulu'ndaki 11 okutman, dört hafta süren bu çalışmaya gönüllü bir şekilde katılmışlardır. Daha sonra, günlük tutmanın paragraf yazma öğretimi sürecindeki etkilerini görmek için her bir katılımcıyla görüşme yapılmıştır.Bu çalışma için nitel araştırma metodu kullanılmıştır. Konuyla ilgili kaynak taraması yapıldıktan sonra, araştırma sorularına karar verilmiştir. Günlük formlarında yer alan maddeler ve sorular, paragraf yazımı öğretimiyle ilgili hazırlanmıştır. Bütün bu sorular, birisi alan uzmanı birisi de ana dili İngilizce olan iki puanlayıcı tarafından tekrar gözden geçirilmiştir. Bazı bölümler çıkarılırken bazıları da eklenmiştir. Formun son şekli, araştırmacı tarafından kontrol edilmiş ve doldurulması için katılımcılara verilmiştir. Ayrıca, görüşme soruları da aynı puanlayıcılar tarafından gözden geçirilmiştir. Dört hafta sonra araştırmacı, her bir katılımcıyla tek tek görüşme yapmıştır.Gerekli veri toplanıldığında, analiz süreci başlamış ve çalışma için içerik analizi tercih edilmiştir. Bütün cevaplar toplanmış ve sabit karşılaştırma metodu ile kodlanmıştır. Bu kodlar, anadili İngilizce olan ama çalışmada katılımcı olmayan iki ayrı okutman tarafından gözden geçirilmiştir. Bütün kodlar son şeklini aldıktan sonra, hem günlük formları hem de görüşmeler, araştırma sorularına cevap bulmak üzere yorumlanmıştır. Son olarak da, bazı sonuçlar elde edilmiş ve ileriki çalışmalar için bazı öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to see the reflective practices of the participants with the help of journal writing in a period of time. For this reason, 11 instructors from School of Foreign Languages at a private university were participated in the study voluntarily for four weeks. After that, an interview was conducted with each participant to see the effects of keeping a journal while teaching paragraph writing.Qualitative research was used for this study. After the related review of literature had been examined, the research questions were decided. The items and the questions in the journal forms were prepared in terms of teaching paragraph writing. All of these questions were revised by two interraters, one of whom was a native speaker of English and the other one was a field expert. While some parts were omitted, some others were added. The last form was checked by the researcher and given to the participants to be filled in. Moreover, the interview questions were prepared and revised by the same interraters again. 4 weeks later, the researcher interviewed with all the participants one by one.When the necessary data was collected, the analysis process started and content analysis was preferred for the study. All the answers were compiled and coded by constant comparison method. These codes were reviewed by two other native speaker instructors who were not the participants of the study. After the codes were reshaped again, first the journal forms, then the interviews were interpreted in order to find the answer of the research questions. Finally, some conclusions were obtained and some suggestions for further research were presented.