Autonomy: The Basque autonomy in Spain and the Kurdish question in Turkey
Otonomi: İspanya'da Bask otonomisi ve Türkiye'de Kürt sorunu
  1. Tez No: 344425
  2. Yazar: NURULLAH CİHAN AĞBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WOLFGANG VOEGELİ, YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN İZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kürt sorunu günümüz Türkiye'sinin halen en temel problemlerinden biridir. Bu problemin çözümünü bulmaya yönelik farklı yaklaşımlar geliştirildi. Otonomi modeli de bunların içinde tartışılan örneklerden bir tanesidir. Özellikle de İspanya'daki Bask otonom bölgesi, Türkiye'de de benzer bir uygulama yapmak için örnek olarak gösterilmektedir. Ancak Bask otonomi modelinin önerilmesine rağmen Kürt sorunu ve Bask örneği karsılaştırmasını otonomi teorisi altında yapan bilimsel çalışma bulmak oldukça zor. Dolayısıyla, bu çalışma Bask ve Kürt otonomisi tartışmalarına katkıda bulunacaktır. Bu yüksek lisans tezinin çerçevesi İspanya'daki Bask otonom bölgesi ve Türkiye'deki Kürt sorunun otonomi teorisi adi altında karsılaştırmasını yapmaktır. Bu çerçevede çalışmanın amacı ?Bask Otonomisi Kürt sorununun çözümü için bir model olabilir mi? sorusuna cevap vermektir.
Özet (Çeviri)
The Kurdish question is still one of the most fundamental problems in today?s Turkey. Different approaches have been developed in order to find a solution to this problem. Autonomy is one of the popular examples of them in question. In particular, the Basque Autonomy in Spain is shown as an example to implement such a model in Turkey. Despite the proposed Basque model, it is quite difficult to find relevant scientific studies that compare the Kurdish question with Basque cases under the theory of autonomy. Therefore, this study will contribute to the Basque and the Kurdish autonomy debates. The scope of this master thesis is to compare the Basque Autonomous Region in Spain with the Kurdish case in Turkey within the theory of autonomy. In this perspective, it is aimed to answer the question that ?Can the Basque Autonomy be a model for the solution of the Kurdish question in Turkey??