9. sınıf Türk edebiyatı öğretim programının eleştirel düşünme açısından öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
The evaluation of turkish literature teaching programme for 9th grade classes according to the high school teachers? perceptions about critical thinking
- Tez No: 257367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KURUDAYIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada; Çanakkale il merkezinde ve ilçelerinde bulunan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenlerinin 9. sınıf Türk Edebiyatı Programı'nı eleştirel düşünme açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırma yöntemi olarak tarama modeli seçilmiştir. Verilerin toplanması amacıyla anket formu geliştirilmiştir. Anketin ilk bölümü sekiz sorudan oluşan ?kişisel bilgiler? anketi, 55 sorudan oluşan ikinci bölümü ise ?9. sınıf Türk Edebiyatı Programı'nın eleştirel düşünmeye ilişkin öğretmen görüşlerini belirleme? anketi olarak hazırlanmıştır. Anket toplam altı boyutta 55 maddeden oluşmaktadır. Her bir maddenin karşısında da davranışın görülme sıklığını belirtmek için beşli bir seçenek verilmiştir. Bunlar en olumsuzdan en olumluya doğru ?kesinlikle katılmıyorum-kesinlikle katılıyorum? (1-5) biçiminde derecelenmiştir. Anketin güvenirliği Cronbach Alpha ile belirlenmiştir. Güvenirlik için 50 öğretmene anket uygulanmıştır. Anketin güvenirliği .9021 olarak bulunmuştur. Uygulanan anketin tamamı güvenilir kabul edilmiş ve uygulanmıştır.Araştırmanın sonunda; 9. sınıf Türk Edebiyatı Programı'nın metin seçiminin eleştirel düşünme becerisi açısından, kısmen yeterli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 9. sınıf Türk Edebiyatı Programı'nın eleştirel düşünme boyutunun öğretmenler tarafından uygulanabilirlik düzeyinin, yeterli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen görüşleri açısından 9. sınıf Türk Edebiyatı Programı'nda yer alan eleştirel düşünme boyutunun öğrenciler tarafından uygulanabilirliği becerisi açısından kısmen yeterli olduğu tespit edilmiştir. 9. sınıf Türk Edebiyatı Programı'nın eleştirel düşünme boyutunda yer alan metinlerin metin-yazar-okuyucu ilişkisinin değerlendirilmesi açısından yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. 9. sınıf Türk Edebiyatı Programı'nın eleştirel düşünme boyutunun farklı tekniklerle uygulanma becerisi açısından yeterli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak; 9. sınıf Türk Edebiyatı Programı'nın eleştirel düşünme boyutunun evrenselliğinin değerlendirilmesi becerisi açısından kısmen yeterli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been intended to assess that Turkish Language and Literature teachers in Çanakkale province center and districts evaluate Turkish Literature Program of 9th classes in terms of critical thinking.Screening model has been used as the Research method. A survey form has been developed for data collection. The first part of the survey included eight questions has been prepared as ?personal information? questionnaire and the second section consisted of 55 questions as "determining vision of teachers on Turkish Literature Program of 9th classes in terms of critical thinking?. Survey consists of 55 articles in a total six dimensions. Five options is given in front of each item to indicate the frequency of the behavior to be seen. These are rated from the most negative to the most positive as ?I certainly do not agree- certainly agree? (1-5). Reliability of the survey has been identified with Cronbach Alpha. The reliability survey has been applied on 50 teachers. Reliability of the survey has been found as .9021. All the applied surveys have been accepted completely as reliable and practiced.At the end of the survey; text selection of Turkish Literature Program of the 9th classes has been found to be partially sufficient in terms of critical thinking. Feasibility level of the critical thinking dimension of Turkish Literature Program of the 9th classes has been found to be sufficient. By means of teacher views, students? feasibility skills of the critical thinking dimension, taking part in Turkish Literature Program of the 9th classes, has been found to be partially sufficient. Texts taking part in the critical thinking dimension of Turkish Literature Program of the 9th classes has been found to be sufficient in terms of evaluating text-author-reader relationship. The critical thinking dimension of Turkish Literature Program of the 9th classes has been found to be sufficient in terms of skills of practicing with different techniques. Finally, evaluation of universality of the critical thinking dimension of Turkish Literature Program of the 9th classes has been found to be partially sufficient.