Yenikapı 12 batığı: Yapım tekniği ve rekonstrüksiyon önerisi
Yenikapi 12 shipwreck: shipbuilding technology and recommendation of reconstruction
  1. Tez No: 257385
  2. Yazar: HATİCE IŞIL ÖZSAİT KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. SAİT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 503
Özet
Yenikapı 12 teknesi kıyı denizciliği yapan latin yelkenli, tek direkli bir yük gemisidir. Eğri sistemi, döşeklerin uzun ve kısa kollarının dönüşümlü olarak dizilmesiyle oluşturulmuştur. Kıç kısmında kaptanın özel eşyalarını koyduğu bir bölüm vardır. İskele ve sancak tarafındaki dış kaplama tahtalarının simetrisi kabuk-temelli yapım yönteminin karakteristik bir özelliğidir. Tüm dış kaplama tahtaları birbirine kavelalarla bağlanmıştır. Belirlenen verilere göre tekne kabuk-temelli konstrüksiyonla inşa edilmiştir.Yenikapı 12 batığının belgelenmesi ve yapım tekniklerinin belirlenmesinin ardından restitüsyon ve rekonstrüksiyon çalışmalarına başlanmıştır. Orijinal veriler ve paralel kaynaklarla yapılan karşılaştırmalı değerlendirmeler sonucu teknenin restitüsyon önerisi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yenikapı 12 was a cargo ship used for coastal cargo shipping and it had a single mast and sailed with a lateen sail. The floor timbers are sequenced with one long arm and one short arm alternating on the planking. There was a compartment, close to the stern, which contained the personal belongings of the vessel?s captain. The symmetry between the planking of port and starboard sides, a characteristic for shell-first vessels, is clearly discernible on this shipwreck. All the surviving planking strakes of the shipwreck were fastened with dowels ? which clearly shows that the extant part of the vessel bottom was built with shell-first method.After the documentation and detection of the construction techniques of the Yenikapi shipwreck 12, restitution and reconstruction work has begun. The restitution suggestion of the wreck was given after the evaluation of the original data and the comparison of the parallel resources.