Mardin'de Süryaniler: Nüfus hareketlilikleri ve nedenleri
Syrians in Mardin: Mobility and Its causes
- Tez No: 257422
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ZEKİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Süryaniler, bin yıllardır, ataları kabul ettikleri Aramiler aracılığıyla Ortadoğu coğrafyasında boy göstermişlerdir. Süryaniler, Hıristiyanlığı, ilk ortaya çıktığı dönemlerde kabul etmiş bir millettir. Daha sonraki tarihsel süreçleri Hıristiyanlık inancı çerçevesinde gelişmiştir. Bundan sonra uzun yıllar yaşadıkları ve anavatanları olan Mezopotamya coğrafyasında kalıcı izler bırakmışlardır. Milattan önceki dönemlerden günümüze gelene kadar Süryanilerin tarihini, dinsel gelişimlerini, dillerinin mahiyetini, sosyo-ekonomik durumlarını, başta göç olgusu olmak üzere nüfus hareketliklileri ve nedenlerini ve günümüzde bu cemaatin nasıl bir olguyla yüz yüze olduğunu Mardin ve çevre Süryanileri örneğinde ele almaya çalıştık.Süryanilerin tarihinin, Aramilerden Bugüne kadar bir göçler tarihi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun da birçok defa gönüllü bir şekilde olmayıp dışsal zorlamalar sonucu olduğunu görmekteyiz. Hiçbir dönemde büyük bir siyasal hâkimiyet kuramamış olan Süryaniler, dil ve kültür alanında ise geniş bir coğrafyada etkili olmuşlardır. Bu anlamda Süryanilerin birer kültür taşıyıcıları olduklarını söyleyebiliriz. Süryaniler bu görevi İslam hâkimiyeti altında da sürdürmüşlerdir.Mardin Süryanilerinin 20. yüzyılın sonlarına kadar isimleri pek gündemde olmayan, halen de bilim adamları ve aydınlar dâhil, birçok insanın haberdar olmadığı bir cemaat olduklarını söyleyebiliriz. Süryanilerin, Mardin'e uzun yıllar zanaat, ticaret ve kültürel alanda önemli katkıları olmuştur. Yaşadıkları zorluklar sonucu nüfusları hızla azalan Süryaniler, Mardin ve çevresinde farklılıkların birlikte yaşamasının, kültürel zenginliğin bir öğesi olmaktan hızla çıkmaktadır. Biz Süryanilerin geçmişten günümüze geçirdikleri evreleri, yarattıkları kültürleri ele almaya çalışarak, yitirilen değerin içeriğini ve bunun nedenlerini anlamaya çalıştık.Birbirine coğrafi olarak çok yakın olmalarına rağmen, birbirini anlamaktan çok uzak toplumların olabileceğini dünya üzerindeki örnekler bize göstermektedir. Bunun, insanlar arasında sevgi ve saygının oluşmasında en büyük engel olduğu görülebilir. Bir insanı ya da topluluğu yeterince ötekileştirmeden onlara zarar verme duygusu oluşamaz. Biz bu uzaklığın doğurduğu olumsuzlukların, birbirini anlama yollarının açık tutulmasıyla azaltılabileceğine olan inançla bu çaba içine girdik.
Özet (Çeviri)
Syrians, who considered Arami as their ancestors, have lived in the geography of the Middle East for thousand years. Syrians adopted Christianity in the period it emerged first. They have developed the latter historical processes within the framework of Christian belief. They left permanent traces in the geography of Mesopotamia which was their homeland and where they lived for centuries. I try to explain, the history of Syrians, their religious history , their language, socio-economic status, population movements especially the reasons of their migration its result I focus on the example of Syrians living in around Mardin.I can say that Syrians? history is the history of migration from Arami until today. It clear that this wasn?t voluntary but a result of external forces. Although Syrians could establish a political hegemony in any period, they became effective in a wide geography in the field of language and culture. In this sense, I can say that Syrians are carriers of culture. Syrians achived this result even under the domination of Islam.Many people including scientists and intellectuals in Turkey weren?t aware of Syrians of Mardin until the 20th century. Syrians made an important contribution to Mardin in the fields of craft, trade, and culture. The population of Syrians decreased as a result of the difficulties they experienced and they are no longer strong part of the cultural richness. I tried to understand, the historical phases Syrians have gone through, the content of the lost value and it?s reasons, by inspecting the culture they have created.There are societies around the world which are far from understanding each other although they are geographically very close to each other. This is the biggest obstacle for understanding and respect among the people. As long as we do not differentiate a person and a community, we can?t feel a sense of hurting them. We have strived on the belief of that the negatives of this distance may be decreased thanks to agreements on the ways of understanding each other.