Bitlis ve çevresinde yetişen mutasavvıflar ve tasavvuf kültürünün oluşması
Mutasavvifs raised in Bitlis province and the vicinity, and forming of a sufi culture
  1. Tez No: 257423
  2. Yazar: MEHMET ARDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAKİM YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, Bitlis ve çevresinde yetişen mutasavvıflar ve tasavvuf kültürünün oluşması hakkındadır. Çalışmada, Bitlis ve çevresinde yetişen mutasavvıfların hayatları hakkında bilgi verilmiştir.Tez, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin kaynakların değerlendirilmesi ve tasavvuf kültürünün Anadoluda oluşumundan bahsedilmiştir.Birinci bölümde, ?Bitlisin Tarihi ve Sosyal ve Kültürel Yapısı? genel başlığının altında, Bitlisin tarihi ve kültürel yapısı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Bitlisin dini yapısının nasıl olduğu hangi dinlerin, mezhep ve tarikatların bulunduğu anlatılmıştır. Bitlis ve çevresinde bulunan cami, tekke ve zâviyelerin tesbit edilip bunların fonksiyon-ları hakkında bilgi verilmiştir. Bitlis ve çevresinde bulunan bütün cami, tekke ve zâviye-ler değil sadece tasavvuf ve tarikat eğitiminin verildiği cami, tekke ve zâviyelerden bah-sedilmiştir.İkinci bölümde, ?Nakşibendîyye Tarikatı ve Şahsiyetleri? genel başlığının altında, Nakşibendîyye Tarikatı hakkında bilgi verilmiştir. Bitlis ve çevresinde bulunan Nakşi-bendî şahsiyetlerin hayatları anlatılmıştır. Cami, Tekke ve Zâviyelerde tasavvuf eğitimi ve medrese eğitiminin bir arada verildiği anlatılmıştır.Üçüncü bölümde, ?Kâdiriye Tarikatı ve Şahsiyetleri? genel başlığının altında, Kâdiriye Tarikatı hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Bitlis ve çevresinde yaşayan Kâdiri şahsiyetlerin hayatı anlatılmıştır. Cami, Tekke ve Zâviyelerde nasıl tasavvuf eğitiminin verildiğinden bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde ise, ?Nurbahşi Tarikatı ve Müstakil İsimler? genel başlığının altında, Nurbahşi tarikatından bahsedilmiştir. Hangi tarikata mensup olduğunu bilmedi-ğimiz şahsiyetlerin hayatları anlatılmaya çalışılmıştır.Son olarakta konular hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, Bitlis and around to create a culture of growing mutasavvıf and mysticim is about. In this study, Bitlis, and in the vicinity were informed about the lives of mutasavvıf grows.Thesis, consists of an introduction and three chapters. Introduction an devaluation of the thesis, the source of a culture of Sufism in Anatolia has been talking about the formation.The firs section, ?You lousy Hisyory and Social and Cultural Structure? under the general title, lousy you briefly about the historical and cultural structure has been. How is the religious structures which are lousy religions, creed and sect has been described with. Bitlis and around the mosque, their monopolies and are determined zâviyelerin were informed about the function. All mosques in and around Bitlis, monopolies, and not only the mysticism and religious is given zâviyeler mosque, has been talking about monopolies and zâviyelerden.The second section, ?Nakşibendîyye Tarikat and personalities? under the general title, were given information about Tarikat Nakşibendîyye. Lives in and around Bitlis Nakşibendî personalities are described. Cami, Tekke, and training Zâviyelerde mysticism is given in a madrasah education is described.In the third section, ?Kâdiriye Tarikat and Personalities? under the genaral title, brief information is given about Tarikat Kâdiriye. Living in the vicinity of Bitlis and is described Kâdir life personalities. Mosques, Sufism, Tekke and how training Zâviyeler-de has been mentioned is given.The fourth section, ?Nurbahşi Tarikat and Private Names? under the genaral title, were talking about Nurbahşi sect. Do not know which members of the sect were describing life personalities.Finally an assessment was made public on topics as.