Karz Dağı (Tatvan-Bitlis) ve çevresinde yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the macrofungi grown in Karz mountain (Tatvan-Bitlis) and it?s around
  1. Tez No: 452732
  2. Yazar: CEMİL SADULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, Bitlis ili Tatvan ilçesi sınırları içerisinde yer alan Karz Dağı ve çevresinde doğal olarak yetişen ve 2010-2012 yılları arasında toplanan makrofungus örnekleri üzerinde yapılmıştır. Arazi çalışmaları sırasında toplanan mantar örneklerinin yetişme ortamlarında renkli resimleri çekilmiş, mantarların morfolojik ve ekolojik özellikleri ile yöre halkının makrofunguslar hakkındaki bilgiler kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuar çalışmaları sonucunda teşhisleri yapılan örneklerin Leotiomycetes, Pezizomycetes ve Agaricomycetes sınıflarına ait 7 ordo ve 23 familya içerisinde dağılım gösteren toplam 79 makrofungus taksonu olduğu tespit edilmiştir. Bunların 37? ı yenen, 31'i yenmeyen, 5`i zehirli ve 6 tanesinin ise yenilebilirlik durumu bilinmemektedir. Ayrıca 3 makrofungus taksonu ilk defa bu çalışma ile saptanarak ülkemiz makrofungus çeşitliliğine ilave edilmiştir. Bunlar; Conocybe macrospora (G.F. Atk.) Hauskn., Flammulina fennae Bas, ve Psathyrella longistriata (Murrill) A.H. Sm?dir. Tespit edilen makrofunguslar Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü Mikoloji Araştırma laboratuarında (VANF) saklanmaktadır. Teşhisleri yapılan makrofungus taksonlarının sistematikleri, bazidiokarp, askokarp ve spor fotoğrafları, diğer özellikleri, yayılışları ve yeni kayıt olan taksonların deskripsiyonları da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi grown in Karz Mountain (Tatvan) and Around district. Macrofungi specimens were collected between the years of 2010 and 2012 during field studies. The colorful photographs of all specimens were taken in natural habitat with digital camera. The ecological and morphological features of specimens and information on macrofungi known by local people were recorded. According to field and laboratory investigations, the total of 79 taxa belonging to 23 families and 7 ordos stated in Leotiomycetes, Pezizomycetes and Agaricomycetes classis were identified. 37 of them are edible, 31 of them are inedible, 5 of them are poisonous and edibility features of 6 taxa are unknown. Moreover, in the present study, the following 3 taxa were identified as new records for Turkish Mycobiota: Conocybe macrospora (G.F. Atk.) Hauskn., Flammulina fennae Bas, Psathyrella longistriata (Murrill) A.H. Sm. The systematic, basidiocarp, ascocarp, spore photographs, distributions, the descriptions of new records and the other features of identified macrofungi were given. The identified specimens have been stored and maintained in Mycology Laboratory, Biology Department, Faculty of Science, University of Yüzüncü Yıl.