Cumhuriyet Hükümetleri Döneminde Güneydoğu Anadolu'ya yapılan kamu yatırımları (1960-1995)
Investment expenditures of Republican Government in Southeast Anatolian Region (1960-1995)
- Tez No: 257451
 - Danışmanlar: PROF. DR. E. SEMİH YALÇIN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
 - Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 523
Özet
Bu çalışmada Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Cumhuriyet hükümetleri döneminde (1960-1995) yılları arasında yatırım ve harcama politikaları analiz edilmeye çalışılmıştır.Araştırmamız 4 bölümden meydana gelmiştir.İlk bölümde yatırım ve harcama kavramları tanımlanmıştır. Türkiye'de yatırım konularında karşılaşılan sorunlar, sosyo-ekonomik, psikolojik ve siyasî etkenler dahilinde kavramsal düzeyde ele alınmıştır.İkinci bölümde, Türkiye'nin ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sosyo-ekonomik yapısı, bölgede kamu yatırım harcamalarının gelişimi ve Kalkınmada Öncelikli Yöreler arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yeri saptanmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde siyasî iradenin ekonomik yapı üzerindeki tesirleri ortaya konularak, bu iki yapının yakın ilişkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bölümde ayrıca, hükümetlerin asayiş ve güvenlik sorunlarını esas alan yatırım ve harcamaların yanında bölgenin kalkınmasına yönelik sosyal, ekonomik, idari, bayındırlık ve eğitim gibi hizmet sahalarında harcama ve yatırım politikalarını kesintisiz uygulamaya çalıştıkları sonucuna ulaşılmıştır. Hükümetler ayrıca bölgede dönemin şartlarına özgü politikalar ürettikleri gibi, dünya tarihinde de ilk olarak kabul edilebilecek önemli projeleri de başlatmışlardır.Dördüncü bölümde ise, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren bölgeler arasındaki farkların giderilmesi için büyük uğraşların verildiğini ortaya koyan il özelinde uygulamaya konmuş olan önemli projelere değinilmiştir.Sonuç itibariyle bölgeye yönelik kamu yatırım ve harcamaları, Doğu illerinin dışındaki diğer bazı bölgelere oranla daha fazla olduğunu destekler niteliktedir. Bununla birlikte, bölgenin kendine has tarihi ve coğrafi şartlarının bu yatırımlardan beklenen sonuçların alınmasını güçleştirebileceği gerçeği göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, investment expenditures has been researched in Republican Government between (1960-1995) in Southeast Anatolian Region.This study has divided into four parts.In the first part, concept of investment and expenditure was explained. Political participation has been evaluated conceptually, the condition of political factors which determine political participation have been researched.In the second part, social-economic setup of Turkey and Southeast Anatolian Region, between upswing of public investments and Priority Regions for Development has been studied in Southeast Anatolian Region.In the third part of this study, relations among the economic structure, political participation have been analyzied. Especially; in this part, political participation has been closely related with economic structure. Southeast Anatolian Region has?nt got homo genius economic structure. The governments have been used practical politics in region, with important projects was started.In the fourth of this study, to remove between regions, important projets was started since The Turkish Republic was founded.At the final of the study, the results have been researched, the argue that investment expenditures of region has been exceed the limits the other region. Although, disregard that some structures such as history and geographical to make expected results difficulties.