Türk Basınında Kore Savaşı (1950-1952)
Kore Press The War In Turkey (1950-1952)
- Tez No: 257450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EKİNCİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
25 Haziran 1950'de Kuzey Korelilerin Güney Kore'ye saldırdığı haberi, 26 Haziran tarihli Akşam, Cumhuriyet, Hürriyet ve Yeni Asır gazetelerinde ilk haber olarak verilir. Gazetelerimiz bir komünist yayılmacılığın tüm dünyayı tehdit ederken Türkiye'nin de aynı tehdide açık olduğu sık sık vurgulanır. Komünizmi Asya'da özellikle de Avrupa'da durdurabilecek tek güç olarak Amerika Birleşik Devletleri görülmektedir. Türkiye de Sovyet Rusya'nın sınır komşusu olması, Boğazları kontrol altında tutması, Rusya'nın petrol bölgelerine inmesi ve sıcak denizlere açılmasına engel oluşturması bakımından potansiyel tehdit altındadır.Türkiye, tek başına Sovyet Rusya ile mücadele edecek güçte değildir. İkinci Dünya Savaşı'na girmemesi askerî açıdan kısmen rahat olmasını sağlarken, diğer taraftan ordusunun elindeki silahların eskiliği bakımından Sovyetlerin karşısında tutunabilecek bir güce de sahip olmadığı kesindir. O halde Kore'de ortaya çıkan bu gelişmeden yararlanmak gerekir. Böyle bir durumda Güney Kore'nin savunmasına yardım etmek, Amerika'nın yanında yer almak, onun desteğini almakta etkili olabilecektir. Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Başbakan Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fuat Köprülü, bu fırsatı iyi değerlendirmek gerektiğini, fazla gecikince ulaşmak istedikleri hedefe ulaşamama sorununun gündeme gelebileceğini düşünürler. Meclise getirmeden Kore'ye asker gönderme kararını Bakanlar Kurulu'nda alırlar. Muhalefet de usule dair eleştirilerde bulunur.Güney Kore'ye gönderilen 4500 kişilik takviye edilmiş alay, Kore'de gösterdiği kahramanlık, başarı ve fedakârlıklarla başta Amerikalıların olmak üzere müttefik askerlerinin hayranlığını kazanır.Birliğimizin başarılarından sonra NATO'ya başvurular artmaya başlar. Bu başvurular, büyük umutlarla, beklentilerle gerçekleşir. Alınan her olumsuz yanıt, hayal kırıklığı yaratsa da asla umutsuzluk doğurmaz.Bir yandan Kore'deki Mehmetçiğin başarıları, kahramanlıkları, aldığı madalyalar dile getirilirken, diğer yandan da NATO umutları sürekli tazelenerek gündeme getirilmeye devam eder. Dışişleri bakanı Fuat Köprülü'nün yoğun çalışmaları, kararlılığı, azmi ve ısrarcılığıyla NATO'ya girme hakkı elde edilir.Gazetelerimizin Kore'yle ilgili savaş haberleri, en çok karşılaşılan haberler olmasına karşın Türkiye'nin NATO'ya başvurusu ve üyeliğe kabul edilişi de önemli bir yer tutmaktadır.Kore'den verilen savaş haberleri 1952 yılında önemini yitirmeye başlar. Gazetelerimizin üçüncü sayfalarında yer bulur.Anahtar Sözcükler1.Kore2.Mehmetçik3.Kunuri4.Amerika5.NATO
Özet (Çeviri)
On 25 th June 1950, the news that North Korea attacked South Korea, was given as the headline of the newspapers Cumhuriyet, Hurriyet and yeni Asır newspapers dated 26th June. In our newspapers, it was underlined that Turkey is open to the communist threat which also threatens the whole world.USA was seen as the only force which can stop communism in Asia and especially in Europe. Turkey was also under potential threat because of being a neighbouring country to soviet Russia ; controlling the straits and for blocking Russia to touch down the Oil area and to open out the hot seas.Turkey was not powerful enough to struggle against Soviet Russia alone. On one hand, Turkey was relaxed for not participating the Second World War, but on the other hand, it was certain that the oldness of the Army?s weapons made it really hard for Turkey to struugle against Soviet Russia. So, Turkey should benefit from the things happening in Korea. In this situation, To help the defence of Southb Korea, to stay on the same side with and to get the support of USA will be effective. President Celal Bayar,Prime Minister Adnan Menderes and the minister of Foreign Affairs Fuat Köprülü were thinking to waive this chance efficiently and also they thought that if there was a delay , there would be some problems for reaching the targets they wanted to reach. They got the decision of sending troops to Koreain in cabinet without bringing the draft to the Assembly.The consiledated troop of 4500 soldier which was sent to South Korea was admired by especially Americans and the other allied soldiers becaue of their bravery,success and extreme devotion.After our troops success, applications to NATO were began to made. These applications were made with great hopes and expectations. Each refusal turned out a frost but never created despair.The success, bravery, and the medals of ?Mehmetcik? were said on one side, on the other side the hopes of being a member of NATO were refreshed and kept on the agenda.With the great efforts, studies, determination,ant the insistence of the foreign affair minister affair Fuat Köprülü, the right to be a memeber of NATO was taken.Although the news about the war in Korea was very popular, the application and being accepted to NATO was also popular too.The war news which were given from Korea began to loose importance in 1952. They were published on the third page.KEY WORDS1.Korea2.Mehmetçik3.Kunuri4.America5.NATO