Memlük Sultanlarının Alayları (1250-1517)
Cortege of Mameluke Sultans(1250-1517)
  1. Tez No: 257453
  2. Yazar: HATİCE GÜLER ÖZKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YAŞAR KOPRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mısır'da, Türk kültür ve medeniyetinin yerleşmesinde rol oynayan devletlerden biri olan, 1250?1517 yılları arasında hüküm süren Memlûk Devleti teşkilatını genel olarak değerlendirdiğimizde devlet idaresinin askerî bir idare olduğunu görürüz. Özellikle askeri ve idari alanda Selçukluların ve Moğolların etkisi bu devlet içinde net bir şekilde görülmektedir. Memlûklerde idarî, askerî ve siyasî devlet işleri bunlarla görevli emîrler ve onlara bağlı memlûkler tarafından görülürdü. Memlûk sultanı, düzenlenen muhtelif merâsimlerde verdiği muhteşem ziyâfetler vasıtasıyla beyler ve halk için ne kadar büyük fedâkarlıklar yapabileceğini gösteriyordu. Sultanın devletine karşı sorumlu olduğunu gösteren en önemli delil, tahta çıkma esnâsında düzenlenen müdebdeb alaydır. Yabancı hükümdarların kabullerinde yapılan görkemli dekoru oluşturmaktan kasıt ise devletin kuvvetli ve kudretli olduğunu başka devletlere inandırmaktı.Sosyal hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri oyunlar ve törenlerdir. Satranç, top, mızrak, ok atma, ata binme, avcılık, yüzücülük gibi faaliyetlerin yanısıra mübarek gün ve gecelerin kutlanması, Hac yolculuğu, yılbaşı gibi zamanlar ile Sultanın cülûsu, Nil Nehri'nin yeterli su seviyesine ulaşması ve Nevruz halkın gündemini oluşturan konular olmuştur.
Özet (Çeviri)
In Egypt, one of the states who played an important role in the Turkish culture and civilization, when we analyze the organization of the Mameluke States in general who reigned between the years of 1250-1517 we can see that the government administration was of a military governance. Especially in military and management areas the effect of the Seljuk and Mongolians can clearly be seen in this state. The administrative, military and political state affairs in the mameluke?s were seen by the official orders and those dependant to the Mameluke. By the means of organizing incredible festivities the mameluke sultan would show his great generosity to the lords and public. The most important evidence which showed the responsibility to towards the state of the Sultan is the flamboyant cortege organized during the accede to the throne. The reason for the flamboyant decorations made was make the governors of the other states who were present at the ceremony believe to the strength and might of the state. One of the Essentials of the social life was games and ceremonies. Activities such as chess, ball, archery, horseback riding, hunting, and swimming, celebrating holy day and nights, Crusade voyages, days like new year, enthronement of the Sultan, the water level of the Nile reaching a certain level and subjects which forms the agenda of the Nawruz public.