Hâkimiyet-i Milliye Gazetesinde cumhuriyet fikri, oluşumu, gelişimi (1920-1924)
The emergence and development of the idea of establishing a republic in Hâkimiyet-i Milliye (the sovereignty of the nation) Newspaper (1920-1924)
  1. Tez No: 257460
  2. Yazar: MUSTAFA MÜJDECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. SEMİH YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 483
Özet
Türk modernleşme tarihinin en önemli dönüşümünün yaşandığı 1920-1924 yılları arası dönem, Türk tarihinde ilk defa olarak siyasî anlayış ve sistemde ciddi bir farklılaşmanın yaşandığı yıllar olarak tarihe geçmiştir. Türk İnkılâbı'nın lideri Mustafa Kemal Paşa'nın kurdurduğu Hâkimiyet-i Milliye gazetesi bu dönemin en önemli tanıklarından biri olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada Hâkimiyet-i Milliye gazetesinin bakış açısıyla 1920-1924 arasında Türkiye'de cumhuriyet fikrinin oluşumu ve gelişimi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede konu Millî Mücadele döneminden Halifeliğin kaldırılmasına kadar geçen süre içerisinde olaylar, kurumlar, faaliyetler, tartışmalar, değerlendirmeler ve görüşler zaviyesinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As known, the most important transformation process of Turkish modernization took place in between the years 1920-1924. In this period controversial ideas and ideological conflicts about political views and characteristic of the governing system emerged. Hâkimiyet-i Milliye newspaper, which the leader of the Turkish revolution Mustafa Kemal Pasha made his companions establish, was a witness of this newspaper the emergence and development of the idea of establishing a republic in between the years 1920 and 1924 is examined. In this respect the subject is surveyed in view of events, establishments, activities, arguments, evaluations and opinions from the War of Independence years to the year 1924 when the caliphate was abolished.