Türk basınında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kuruluş süreci ve Türkiye'nin Kıbrıs politikası (1975 ? 1983)
The establishment process of Turkish Republic of Northern Cyprus and Turkey's Cyprus policy in the Turkish press (1975 ? 1983)
  1. Tez No: 257459
  2. Yazar: ERDEM KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF TURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
Milliyet, Cumhuriyet, Tercüman, Hürriyet, Son Havadis, Adalet ve Zafer gazetelerinden yoğun bir şekilde yararlanarak, KKTC'nin kuruluş sürecinde Türkiye'nin takip ettiği Kıbrıs politikasını izlemeye çalıştık.1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti, bağımsız ve bağlantısız bir devlet olarak Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin garantörlüğü altında kurulmuştur.Ne var ki, Cumhurbaşkanı Başpiskopos Makarios, ENOSİS doğrultusunda hareket ederek, Türkleri ortaklıktan çıkarmaya ve bir azınlık durumuna düşürmeye çalışmıştır. Akritas Planı'nı uygulamaya koyan Makarios, Türkiye'ye verdiği bir öneri paketi ile Kıbrıs Anayasasının 13 maddesinin değiştirilmesini istemiştir. İstek reddedilince de, Ada'da Türklere yönelik sindirme ve şiddet eylemlerine girişilmiştir. İngiltere, Yunanistan ve ABD'den herhangi bir çözümcü destek bulamayan Türkiye, 1974 yılında Barış Harekatını yalnız başına yapmak zorunda kalmıştır. Harekattan sonra ise coğrafi temele dayanan bir federasyon tezini hayata geçirmeye çalışmıştır. Diplomatik temasların sonuç vermemesi ve ABD'nin Türkiye'ye yönelik ?Ambargo Kararı? alması üzerine Kıbrıs Türk toplumu tarafından, tek yanlı olarak Kıbrıs Türk Federe Devleti ilan edilmiştir. Mücadeleyi uzun bir sürece yaymak gayreti içerisine giren Kıbrıs Rum yönetimi, ABD, BM, AET ve diğer devlet ve kuruluşlar nezdinde girişimlerini yoğunlaştırarak, Türkiye ve Kıbrıslı Türkler aleyhinde kararlar alınmasını sağlamayı başarmıştır. Türkiye ise, çözüme katkı sağlamak için kontrol altına aldığı topraklardan bir kısmını geri vermeyi dahi gündeme getirmiştir. Ancak Rum yönetimi, aldığı dış desteğe bağlı olarak konunun çözümüne katkı sağlamamakta ısrar etmiştir. Bunun üzerine bir çözüm yolu olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilan edilmiştir?
Özet (Çeviri)
We have tried to search the policy that was held by Turkish Republic during the foundation of Turkish Republic of Northern Cyprus with the great help of the daily newspapers; Milliyet, Cumhuriyet, Tercüman, Hürriyet, Son Havadis, Adalet and Zafer.The Republic of Cyprus which was founded in 1960, was under the gurantee of Turkey, Greece and England as an independent and non ? aligned state.However, Archbishop Makarios, the President of Cyprus, acting according to ENOSIS, tried to make the Turks withdraw from the partnership and tried to make them to be accepted as minority. Makarios, who put ?Akritas Plan? into practice, proposed to change the Article 13 of the Constitution. Upon the rejection of the proposal, violence and assimilation towards Turkish Cypriots started. Turkey, who couldn?t get support for a solution from the USA, England or Greece had to carry out ?Peace Operation? by itself. After the operation, Turkey tried to implement a federational thesis which is based on a geographical structure. Since the diplomatic contacts had not reached to an end and because of the decree of embargo imposed by the USA on Turkey, ?Turkish Federative State of Cyprus? was declared by Turkish Cypriot s unilaterally. Greek Cypriot Administration, that made an effort to take this struggle to a long-term period, made contacts with the USA, UN, EEC and other countries which were resulted in taking some decisions against Turkey and Turkish Cypriots. Turkey, who tried to find a solution, even brought up to give back some parts of the island that they controlled. However, Greek Cypriot Administration insisted on not supporting the attempts for a solution, with the foreign support behind them. Hereupon, Turkish Republic of Northern Cyprus was declared as a solution.