Günümüz Karay Türkçesi (giriş-dil özellikleri-metinler-söz dizini) ve Türk lehçeleri arasındaki yeri
Contemporary Karai Turkish (introduction-language properties-text-index) and its place among Turkish dialects
- Tez No: 257465
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 817
Özet
Bu çalışma, nüfusları son derece azalmış ve dilleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Karaylar ve Karaycayı incelemek üzere yapılmıştır.Önce Karaylarla ilgili tarihi bilgiler, Karayca olarak yazılmış eserler genel olarak anlatılmış; sonra Karayca yazılmış eserlerden seçilerek oluşturulan yedi metin incelenerek Karaycanın dil özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Metinde kullanılmış olan bütün kelimeler dizinde gösterilmiştir. Daha sonra Karaycanın Türk lehçeleri sınıflandırmalarındaki yeri değerlendirilip Karaycada tespit edebildiğimiz Eski Türkçe özellikler ve Karayca ile Oğuzca arasındaki paralellikler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation has been carried out to study the Karays, whose population has exteremely plummeted, and their language Karayca, which is in danger of extinction.First, information about the history of the Karays has been given and texts written in Karay language have been defined generally. Then, the characteristics of Karay language has been determined through investigation of seven texts selected from those written in Karay language. All the words used in the study have been shown in the index. Besides, the place of Karay language in the classification of Turkic dialects has been evaluated as well as the Old Turkic features in Karay language. The parallel structures between Karay language and Oghuz language have also been evaluated.