Kültürel sermaye ve televizyon izleme alışkanlıkları
Cultural capital and television viewing habits
- Tez No: 257466
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET GÜRÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Günümüzdeki pazarlama, reklam ve medya dünyasına ilişkin çalışmalarda her geçen gün karmaşıklaşan kişilerin hayat tarzlarını daha yakından tanımak, kültürel yapıları, tercihleri, beğenileri saptamak ve buna göre bir takım stratejiler ve planlar hazırlamak vazgeçilmez hale gelmiştir. Bu yüzden kişilerin kültürel tercihleri, beğenileri ve bu beğenilere göre yapılan gruplamalar önem kazanmaktadır.Bourdieu'nun kültürel sermaye kavramından yola çıkılarak hazırlanan bu çalışmada, kişilerin kültürel sermayelerine göre TV izleme alışkanlıkları incelenmektedir. Televizyon programları ile ilgili tercihler kültürel seçimlerin bir parçası olarak kabul edilmektedir.Çalışma kapsamında kişilerin kültürel sermayeleri, 2006 yılında Türkiye'de hane reisi, eşi ve onların ailelerinin eğitim seviyeleri ve mesleklerine göre yapılan sosyoekonomik statü tanımına göre belirlenen sosyal gruplar bazında ele alınmaktadır. Araştırmanın amacı, Türkiye'de üst seviyede sosyal grupta bulunan dolayısıyla üst seviyede kültürel sermayeye sahip olması beklenen grupla, alt seviyedeki sosyal grupta bulunan dolayısıyla alt seviyede kültürel sermayeye sahip olması beklenen grup arasında, TV izleme davranışları açısından kültürel bir hiyerarşi oluşturacak şekilde, istatistiki olarak anlamlı bir farklılık olup olmadığını ortaya koymaktır. Tez kapsamında AB, C1C2, D sosyal gruplarının TV izleme alışkanlıkları, 2008 Ocak-Haziran ve Ramazan (1-29 Eylül) dönemlerinde, izlenme oranı ölçülen kanallar bazında, kanallar, program tipolojileri ve cinsiyete göre incelenmektedir. Analiz sonuçlarına göre, gruplar arasında izlenme oranlarında farklılıklar gözlense de, bu farklılıkların üst alt kültür gibi bir ayrımı ortaya koyacak bir şekilde olmadığı, Türk televizyon izleyici yapısının omnivor bir yapıda olduğu görülmektedir. Bununla beraber, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de TV izleme davranışları, cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Analiz sonuçlarına göre, Ramazan dönemiyle Ocak-Haziran dönemi arasında da izleme davranışı açısından farklılıklar vardır.
Özet (Çeviri)
In today?s marketing, advertising and media world, it has become indispensable to recognise individuals? complex life styles, to determine cultural structures, preferences, and tastes, to prepare strategies and plans accordingly. Hence, there is an increase in the importance of the classification of individuals and groups according to cultural preferences.This thesis focuses on social groups? television viewing habits, which can be accepted as a part of their cultural preferences in the context of Bourdieu?s cultural capital concept.Cultural capital of social groups in this thesis is based on socioeconomic status description, using a classification which considered occupational and educational status of head of the household, spouse and their former families, as defined in 2006 in Turkey. The main aim of this research is to reveal any significant statistical difference forming a cultural hierarchy in terms of TV viewing between higher and lower social groups. Higher social groups are considered to have highbrow while lower social groups are considered to have lowbrow cultural capital. Channel and program ratings of January-June and Ramadan (1-29 September) periods in 2008 are analysed according to AB, C1C2, D social groups, channels, typologies, and gender. Findings of analysis reveal that although statistically significant differences are observed between social groups, there is no evidence of a clear distinction between highbrow and lowbrow culture. Turkish TV viewers can be called as omnivor viewers. However, there is evidence that TV viewing habits differ according to gender in Turkey, as in other countries. In addition, significant differences are also observed when comparing the month of Ramadan with the period January-June.