The spirit of renaissance: Christopher Marlowe's Tamburlaine
Christopher Marlowe?un Tamburlaine adlı eseri ve rönesans ruhu
- Tez No: 257471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN YILDIRIM KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Christopher Marlowe İngiliz Tiyatrosunun babası olarak kabul edilmekle beraber, İngiliz Rönesansı'nın da başlıca şahsiyetlerinden birisidir. Tamburlaine yazarın dehasının ilk ürünü olup, dünyayı fethetmekle tehdit eden İskitli savaşçı bir hükümdarın hikayesidir. Marlowe bu eserinde Asyalı fatih Timurlenk'den esinlenmiş ve bu tarihsel karakterin hikayesini kendi çağının, yani Rönesans ruhunun bir temsilcisi olarak kullanmıştır.Marlowe Timurlenk'in hayatına bir eylem adamına ait olmasından ötürü eğilmiş ve bu hikaye vasıtasıyla bireyselcilik, faydacılık, insan iradesinin tatmini, hırs, bilgi açlığı, Makyavelizm, emperyalizm, coğrafi ve ticari yayılmacılık gibi Rönesans ideallerinin savunuculuğunu yapmıştır. Diğer taraftan meşruiyet, hiyerarşi, sosyal sınıf sistemi, hegemonya, resmi ve dini otoriter devlet güçlerinin toplamı olan tüm köklü düzene aykırı bir duruş sergilemiştir.Yeni tarihselci çerçeveden bakıldığında yazar ve bulunduğu kültür arasındaki ilişki intrinsik--kendi içinden doğan--olmasından ötürü yazar söyleminin sahibi veya yaratıcısı değildir; yazar içinde bulunduğu kültürü yarartır ve yine o kültür tarafından yaratılır. Buradan yola çıkılarak Marlowe'un Tamburlaine adlı eserinde yansıttığı değerler ve inançlar kendisine olduğu kadar oyunun kahramınana da aittir; son tahlilde her ikisi de Rönesans ruhunun ürünleridir. Dolayısıyla Marlowe, Tamburlaine ve Rönesans İngiltere'si arasında intrinsik bir ilişki sözkonusudur.
Özet (Çeviri)
Christopher Marlowe, who is acknowledged as the father of English Drama, is also a primary figure of English Renaissance. Tamburlaine the Great is the first fruit of his genius and the play is the story of a Scythian warlord who threatens to conquer the world. Marlowe was influenced by the Asian conqueror Tamerlane, and utilised Tamerlane?s story as a representative of his age, which is the spirit of Renaissance.Marlowe was attracted to Tamerlane as a man of action, through whose story the playwright promoted the Renaissance ideals--individualism, pragmatism, the fulfilment of human will, ambition, hunger for knowledge, Machiavellism, imperialism, geographical and commercial expansionism--while violating the conventions of the whole established order--legitimacy, hierarchy, orthodoxy, social class system, hegemony and authoritarian powers in the state and in the heavens--.Within New Historicist framework, the author is not the origin or the owner of his/her meaning as the relationship between the author and his culture is intrinsic; the author creates the culture by which he is created. Standing with this framework, the views and beliefs Marlowe presented in Tamburlaine belong to both the playwright and his hero since they both are the products of the Renaissance spirit. Therefore, there is an intrinsic relationship between Marlowe, Tamburlaine and Renaissance England.