Türkiye'de ve İtalya'da KOBİ'lerin önemi ve ikili ticari ilişkiler çerçevesinde KOBİ sorunlarının incelenmesi
The importance of small and medium size enterprise (SME) in Turkey and İtaly and the examination of problems of the smes within the framework of the bilateral commercial relations
- Tez No: 257470
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLIHAN AYKAC YANARDAG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'deki ve İtalya'daki KOBİ'lerin ülke ekonomilerindeki yerlerini, önemlerini ve yaşanan sorunların ikili ticari ilişkiler çerçevesinde üstesinden gelme yollarını analiz etmektir. Öncelikle ikili ticari ilişkiler tarihsel olarak incelenmiş, iki ülke arasında yapılan anlaşma ve ortaklıklardan bahsedilmiştir. Ardından iki ülkenin ekonomik ve dış ticaret yapıları tek tek ele alınmış ve iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi ve yapısı belirtilmiştir.Daha sonra KOBİ'ler genel olarak işlenerek, tanım karmaşalarından, ülkeler için öneminden, üstün ve zayıf yönleri açıklanarak sorunlara geçilmiştir. Bu bölümde yönetim, üretim ve hammadde, personel ve eğitim, pazarlama, finansal, teknolojik ve mesleki bilgi eksiklikleri, girdi teminindeki zorluklardan uzunca bahsedilmiştir.Sonra ise KOBİ'ler iki ülke için ayrı ayrı ele alınmış ve KOBİ tanımlarından örnekler verilmiştir. Türkiye'deki son kanunla kabul edilen tanımlama açıklanmış ve bu kanun ile durumun çözüldüğü ifade edilmiştir. Daha sonra KOBİ'lerin ülke ekonomisindeki yeri, önemi ve yaşanan sorunları ele alınmıştır. Aynı şekilde de ardından İtalya'da ülke ekonomisinin temel taşı olan KOBİ'ler ele alınmış, yeri, önemi ve sorunları analiz edilmiştir. Bu bölümde ülkelerde KOBİ'lerin önem kazanmasına sebep olan ekonomik yapılar, olaylar ve gelişmeler üzerinde durulmuştur.Tezimin son bölümünü oluşturan dördüncü bölümde; birbirine sosyo-ekonomik açıdan benzer özelliklere sahip iki Akdeniz ülkesi arasında KOBİ alanındaki işbirliği projesi olan T.I.P. projesinden, amacından, evrelerinden, projenin tamamlanması için yapılan görüşmelere değinilmiştir. Ek olarak da, iki ülkenin karşılıklı gerçekleştirmiş oldukları yatırımlardan bahsedilmiştir.Son olarak ise, ekonomik yapıları, bölgesel gelişmişlik farkları, KOBİ'lere verilen önem dereceleri, yaşanan sorunları benzer olan bu iki Akdeniz ülkesinin ikili ticari ilişkilerini, KOBİ faaliyetlerini geliştirmek için yapılması gerekenler genel anlamda analiz edilmiştir. Bu doğrultuda yapılandırdığım tezim ile hem her iki ülkedeki KOBİ'lerin avantajlarının, dezavantajlarının ve yaşadıkları sorunların tahlil edilmesine yardımcı olmak hem de ikili ticari ilişkilerin geliştirilmesi için bir yol sunmaya çalıştım ve kişisel kanaatime dayanan değerlendirmem ile de tezimi sonlandırdım.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is SMEs in Turkey and in Italy, the position, the importance and problems of them in these countries?s economy and to analyze ways to overcome within the framework of the bilateral commercial relationship.At the beginning, the bilateral trade relations historically have been explained, and partnership agreements between the two countries have been mentioned. Then the two countries' economies and foreign trade structures has examined individually and foreign trade volume between the two countries and the structure has been indicated.After this SMEs generally are processed and chaos for definitions of SMEs, the importance of superior and weaknesses tackles issues was examined. Also, in this section, management, production and raw materials, labor and training, marketing, financing, technological and lack of professional knowledge, input supply difficulties has been circumstantiated in a long way.Then SMEs have been analyzed separately for both country, and has given examples of the SME definitions. The situation and problem of definition has been resolved with the help of the last adopted by law in Turkey. Later in SMEs in the country's economy, the importance of and problems have been addressed. Then also, SMEs as the keystone of the national economy in Italy has been mentioned and their importance, position and problems has been analyzed. In the final of this section important cause in countries of the economic structure of SMEs, events and developments are emphasized.In the fourth chapter of my thesis as the final chapter, , ?The TIP Project? which was the co-operation projects in the field of SMEs between the two Mediterranean Countries with socio-economic similarities, has been examined in details like aims, phases, contacts for Project. Additionally, investments have been mentioned that they have done mutually.In conclusion, the ways to develop the bilateral commercial relations and enhance the activities of SMEs has been analyzed between the Mediterranean Countries which have the similarities of economic structures, regional development differences, the importance given to SMEs degrees and similar problems. So with my thesis I have aimed two points indeed. First one is to help for analyzing of the advantages, disadvantages and problems of SMEs in both countries. Second is with the help of this analyses, advance a proposal for developing bilateral commercial relations between these two countries.