Antik edebi kaynaklarda Bithynia ( İ.Ö. 333 - İ.S. 284)
Bithynia in the ancient literary sources ( 333 BC - 284 AD)
  1. Tez No: 257494
  2. Yazar: ONUR BENGİSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı Bithynia ile ilgili olarak antik edebi kaynakların verdiği bilgilerin bir araya getirilmesidir. Buna bağlı olarak Yunanca ve Latince yazılmış antik edebi eserler taranmış, Bithynia ile ilgili kısımlar Türkçe'ye çevrilmiştir. Birinci bölümde, Bithynia, sınırları, coğrafi özelliklileri, yerleşim birimleri ve siyasal yapısı hakkında antik literatürde verilmiş olan bilgiler çerçevesinde tartışılmış, bu bilgiler modern literatüre ait bilgilerle desteklenmeye çalışılmıştır. İkinci bölüm çalışmamızın asıl konusunu oluşturmaktadır. Bu bölümde Bithynia ile ilgili taranan antik edebi kaynaklar, orijinal dilinde ve tercümeleriyle birlikte yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the compilation about Bithynia that ancient literary sources presents. According to this, the ancient literary sources in Greek and Latin were searched and the sections about Bithynia were appointed and translated to Turkish. In the first chapter, the borders, the geographical characteristics, the settlements and the political conditions of Bithynia were examined according to the ancient literary and this was assisted by the modern literary. The second chapter is the main part of our study. In this chapter, the ancient literary sources which were related to Bithynia are given in native language and the translations are stated.