Belediyelerin mali tablolarının analizi yolu ile mali başarımlarının değerlendirilmesi ve bir uygulama örneği
Measuring financial successes of municipalities through analysis of their financial statements and a sample application
- Tez No: 257505
- Danışmanlar: PROF. DR. H.KAMİL BÜYÜKMİRZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın konusunu, toplam kamu harcamaları içerisinde önemli bir payı olan ve yerel demokrasinin gelişmesinde büyük öneme sahip bulunan belediyelere ait mali tabloların analizi ve bu analiz sonucu elde edilen bulguların belediyeleri mali başarımlarının ölçülmesinde kullanımı oluşturmaktadır. Bu kapsamda öncelikle belediyelerin finansal ve idari yapısı, üstlenmiş oldukları görevler, bütçe oluşturma süreçleri, kullanmış oldukları hesap planı, elde ettikleri gelirlerin niteliği, yaptıkları harcamaların çeşitliliği, genel muhasebe sistemleri, düzenlemiş oldukları mali tablolar ve bu tabloların analizine ilişkin teknikler hakkında bilgiler verilmiştir. Daha sonra, belediyelerin üretmiş oldukları mali tabloların hangi yöntemler ile analiz edilebileceği incelenmiş, söz konusu analizde karşılaşılabilecek sınırlamalar tespit edilmiş ve bir uygulama örneği yapılarak, belediyelerin mali tablolarının analizi yolu ile mali başarımları yorumlanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak, belediyelerin mali tablolarının analizinde çalışmada belirtilen sınırlamalar göz önünde bulundurularak analiz yapılabileceği, ancak yapılacak analizin ağırlıklı olarak diğer belediyeler ile karşılaştırmalı oran analizi şeklinde olması ve yapılan analizden yola çıkılarak mali başarıları yorumlanırken gelişmişlik düzeyi, nüfus gibi yapısal faktörler ile muhasebe sistemi ve harcama yapılarına ilişkin diğer faktörlerin göz önünde bulundurulması gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is first to analyze the financial statements of municipalities, which share an important part of total public expenses and have great significance in the development of local democracy; and then to use the findings of this analysis in measuring the financial successes of municipalities. In this context, firstly general topics related to municipalities such as the financial and administrative structure, the functions undertaken, the budget making process, the chart of accounts used, the sources of income, the variety of expenses, general accounting systems, financial statements and the techniques related to analyzing these statements are explained. Later, it is tried to determine the methods that can be used in the analysis of financial statements of municipalities and the limitations of this analysis. Finally, as an actual sample study, financial successes of some selected municipalities are investigated through analysis of their financial statements., Our conclusion is that financial statements of municipalities can be analyzed within the boundaries of the limitations described in this study. This analysis must primarily be ratio analysis where the results are compared with other municipalities and interpreted in the light of structural factors such as development level, population, and other factors related to the accounting system and the spending frame.