Değişken maliyet sisteminin yönetim kararlarına etkisi ve şeker fabrikası uygulaması
The effect of the variable cost system to the administrative decisions and application of the sugar factory
- Tez No: 257506
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAKUL ÇALDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma Değişken Maliyet Sisteminin Yönetim Kararlarına Etkisi'nin Çorum Şeker Fabrikası'nda uygulanmasından oluşmaktadır.Çalışmanın amacı değişken maliyet sisteminin yönetim kararlarına etkisinin araştırılarak ilgililere yardımcı olacak bilgilere ulaşmaktır. Çalışmanın uygulama bölümünde Çorum Şeker Fabrikasının 2008 yılına ait maliyet bilgileri kullanılmıştır. Çalışmanın teori kısmında literatür taramasından yararlanılmıştır. Uygulama bölümünde ise geçmiş yıllardan elde edilen tecrübelerden ve bilgilerden yararlanılmıştır.Değişken maliyet yöntemi daha çok kısa vadeli taktik kararların verilmesinde büyük avantajlar sağlamaktadır. Yine yöntem sabit giderlere oranla değişken giderleri fazla olan işletmelerde daha isabetli sonuçlar vermektedir. Değişken maliyet yönteminden elde edilen veriler sadece, yönetim ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayıp, işletme yönetimini hedef alan diğer disiplinler ile muhasebe arasındaki bağlantıları güçlendirmek bakımından da önem taşı¬maktadır.Anahtar Sözcükler1. Değişken maliyet yöntemi2. Değişken gider3. Karar alma4. Yönetim Kararları5. Şeker Fabrikası
Özet (Çeviri)
This study includes the application of the Effect of the Variable Cost System to the Administrative Decisions on the model of the Çorum Sugar Factory.The objective of the study is to obtain the information which will make contribution to the relevant persons by researching the Effect of the Variable Cost System to the Administrative Decisions. In the application chapter of the study; the cost information of the Çorum Sugar Factory as the year 2008 is used. Literature search is utilised in the theoretical chapter of the study. The experiences and information which are obtained from the previous years utilised in the application chapter of the study.The Variable cost method is quite advantegeous espacially on the short-term tactic decision making process. Also method causes more precise results in the enterprises which have much more Variable cost method than the fixed costs. The data that are obtained by the Variable cost method not only meets the needs of the administration but also has a great importance in reinforcing the bonds between the bookkeeping and the other disciplines which aims at the management of the enterprise.Key Words1.Variable cost method2.Variable outcome3.Decision-making4.Administrative Decisions5.Sugar Factory