Mevduat bankalarında 1984 ? 2008 itibariyle varlık ve kaynak yapısındaki değişmelerin analizi
Changing analisis of assets and sources structure between 1984 and 2008 at deposit banks
  1. Tez No: 257507
  2. Yazar: SEDAT YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Ülkemizde 1980 sonrası yaşanan serbestleşme finansal sektör üzerinde oldukça önemli değişikliklere neden olmuştur. Yaşanan serbestleşme ile birlikte kur politikasındaki değişiklikler, sermayenin yurtiçi ve yurtdışı transfer imkanının sağlanması gibi düzenlemelerle kürselleşme yolunda ilk adımlar atılmıştır. Bu gelişmelerden doğal olarak finansal sistem içerisinde şüphesiz önemli bir paya sahip olan bankacılık sektörü de etkilenmiştir.Türk Bankacılık Sektöründe serbestleşme sonrası yaşanan gelişmelerin anlatıldığı bu çalışmada, serbestleşme sonrası bankaların varlık ve kaynak yapısındaki değişmeler fon akım analizi yapılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan fon akım analizi Türk Bankacılık Sektöründe faaliyet gösteren bankaların 1984 - 2008 dönemini kapsamakta olup, bu dönem içerisinde bankacılık sektörünün fon kaynaklarında ve fon kullanımlarında yaşanan değişimleri göstermektedir. Daha sonra ekonometrik analiz yöntemleri kullanılarak, finansal serbestleşme sonrası yaşanan gelişmelerin bankaların varlık ve kaynak yapıları üzerindeki etkileri istatistiksel olarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada Türk Bankacılık Sektöründe faaliyet gösteren bankaların 24 yıllık bilanço verileri ile bazı ekonomik değişkenler karşılaştırılarak eşbütünleşme analizi yapılmış ve analiz sonucunda bulunan ekonometrik sonuçlar sonuç bölümünde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Liberalization occured in our country after 1980 have caused very significant changes on financial sector. With the regulations such as changes in exchange rate policy and facilities of domestic and international transfer of capital, the first steps were taken in the way of globalization. The banking sector which has a significant share in the financial system undoubtedly was also affected by these developments.In this study which is explained developments after the liberalization in Turkish banking sector, changes in banks' asset and source structure are studied to determine by the fund flow analysis.Fund flow analysis covers banks being active in 1984 - 2008 period in the Turkish Banking Sector and shows the changes experienced in the funding sources and the use of funds in this period.Then, by using econometric analysis methods, effects on the bank's assets and resources structures of developments occured after the financial liberalization are revealed as statistically.In this study, it is made cointegration analysis comparing 24-year balance sheet data of banks being active in Turkish Banking Sector with certain economic variables, and econometric results finded by analysis are shared in the conclusion section.