Türk konut kooperatifçiliğinin finansman sorunu ve konut finansman sistemi (mortgage) kapsamında çözüm önerileri
The financing problem of turkish housing cooperatives and solution proposals within the context of mortgage system
  1. Tez No: 257510
  2. Yazar: MUSTAFA EKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında, konut kooperatifçiliğinin finansman sorunlarının incelenmesi ve konut finansman sistemi (mortgage) kapsamında çözüm yollarının bulunması amaçlanmaktadır. Kaynak taraması yapılması, ilgili kaynakların istatistiki verilerinin ve tablolarının incelenmesi, irdelenmesi ve çıkarımların yapılması şeklindeki bilgi toplama tekniği çerçevesinde; konut kooperatiflerin en önemli sorunlarının dış kaynak kullanımı ihtiyacı olduğu, Türkiye'de kooperatifler açısından bu finansman ihtiyaçlarını karşılayacak uygun vade ve maliyette kredilendirme mekanizmalarının bulunmadığı tespiti yapılmıştır.Bu aşamada, dünyadaki gelişmiş ülkelerde etkin olarak kullanılmakta olan konut finansman yöntemleri gözden geçirilmiş, tezin konusu itibariyle ipoteğe dayalı konut finansmanı sistemi ?mortgage? ayrıntılı olarak incelenmiştir.Diğer yandan ülkemizde, uygulamaya konulan mortgage sisteminin hukuki altyapısının ve uygulamalarının incelenmesi sonucunda, konut kooperatiflerine sistem içinde yer verilmediği belirlenmiştir. Konut kooperatifleri, konut edinmede daha uygun koşullu finansman imkanı sağlayan mortgage sistemi içinde yer almak istemektedirler.Yukarıda açıklanan teorik inceleme ve analizler, Konut kooperatifleri ile yapılan görüşme tekniğiyle edinilen veriler ile test edilmiştir.Sonuç olarak, Türk Konut Kooperatifçiliğinin temel sorunu olan yeterli ve düzenli finansmanın mortgage sistemi içinde karşılanmasına ilişkin olarak, Kooperatifler mevzuatı ile Konut Finansmanı mevzuatında genel ve somut revize önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the financing problems of housing cooperative. Wtihin this study it is aimed to determine the solutions for flaws in mortgage system. Following an extensive theoretical review, the study concluded that the basic problem of housing cooperative trading system is the use of external financing mechanism. Within the context of housing cooperative trading system in Turkey it is also found out that there are no long-term interest rates and low-cost credit mechanisms.At this stage, housing financing methods, which are applied frequently in Europe, have been reviewed. Being the subject of the study, housing financing system ?mortgage? has been particularly examined.On the other hand, through the review of legal infrustructure and the applications of mortgage system, it is determined that housing cooperatives have not been included in housing financial system. Housing cooperatives intent to be involved in the mortgage system in which acquisition of house has been provided with longer-term interest rates.The theoretical reviews and analysis are tested by interviews that are held with house cooperatives.In conclusion, to be able to revamp the flaws in financing system of Turkish Housing cooperative system, it has been suggested that some general and concrete amendments on Cooperatives and Housing financing laws.