Sermaye yapısını etkileyen faktörlerin mukayeseli incelemesi
Comparative analysis of the factors that affect capital structure
- Tez No: 257511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT YALÇINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; gelişmekte olan ülkelerdeki sermaye yapısını etkilediği düşünülen faktörleri mukayeseli olarak analiz etmektir. Bunun için ekonomisi yakın geçmişe birbiriyle paralellik gösteren beş ülkedeki (Türkiye, Brezilya, Endonezya, Meksika ve Arjantin) borsalara kayıtlı imalat sanayi firmaları panel veri analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. 2000-2007 yılları arasındaki dönemde firmaya özgü ve ülkeye özgü faktörlerin söz konusu ülkelerde sermaye yapısına olan etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda; incelenen ülkelerde; maddi duran varlıkların kaldıraç oranlarını üzerinde pozitif yönde bir etkiye sahip olduğu; karlılık ve büyüme fırsatları değişkenlerinin ise kaldıraç oranlarını negatif yönde etkilediği saptanmıştır. Diğer faktörlere ilişkin elde edilen sonuçlarda ise ülkeler arasında tam bir birlik bulunmamaktadır. Ayrıca; maddi duran varlık düzeyi, karlılık ve büyüme fırsatları değişkenlerinin etkilerinin gelişmekte olan ülkelerle benzer olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively analyse the factors that have been tought to affect capital structure. Manufacturing firms that have been quoted on the stock exchanges of five countries whose economies were parallel to each other in the recent past ( Turkey, Brazil, Indonesia, Mexico, Argentina). The effects of firm specific and country specific factors on the capital structures of the specified countries are analyzed over 2000-2007 period. As a result it is determined that; tangibility has a positive effect on capital structure; but profitability and growth opportunities negatively effects leverage ratios. There is not a unity on the effects of other factors. Also it is found out that the effects of tangibility, profitability and growth opportunities are similar to developed countries.