Dünya Bankasının kurtuluşu gelişimi ve kalkınma düşüncesine yaklaşımı
The establishment and evolutionof World Bank and its approaches to development notion
  1. Tez No: 257536
  2. Yazar: ESRA SİNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN MIHÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tezin amacı,Dünya Bankası'nın kalkınmaya olan yaklaşımını değerlendirerek bu yaklaşımın kalkınma düşüncesindeki gelişim ve değişime paralel olup olmadığını ortaya koymaktır.Bu bağlamda tezin ilk bölümünde ,DB'nın kuruluşu,organları,işleyişi ve zaman içerisindeki gelişim ve değişimi ele alınmıştır.İkinci bölümde,kalkınma düşüncesinin zaman içerisindeki gelişim ve değişimi ele alınmıştır.Son bölümde de,DB'nın kalkınma düşüncesine yaklaşımı değerlendirilmiştir.Sonuçta,DB'nın kalkınmaya yönelik yaklaşımının zaman içerisindeki gelişim ve değişiminin kalkınma düşüncesindeki gelişim ve değişime paralelolduğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to evaluate whether the World Bank's approaches to development is parallel to the evolution of development economics.In this study first of all,the establishment,units,operations and evolution of World Bank is displayed.Secondly the evolution of development economics is displayed.And finally the World Bank's approaches to development economics is assessed.As a conclusion;this paper confessed the parallelism between the World Bank's approaches to development and evolution of development economics.