Doğal nesnelerdeki gözeneklilik özelliğinin seramik form ve yüzeylere yansıması
Reflection to the ceramic background and surfaces of the feature of porosity on natural objects
- Tez No: 257547
- Danışmanlar: PROF. NAZAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Doğal Nesnelerdeki Gözeneklilik Özelliğinin Seramik Form ve Yüzeylere Yansıması?başlıklı çalışma raporu dört bölümden oluşmuştur.?Doğal Nesne Tanımı ve Özellikleri? başlıklı birinci bölümde nesnelerin doğadagörünümleri ve özellikleri ele alınmış madde tanımından yola çıkılarak doğadakimaddelerin sınıflandırılması yapılmıştır. Doğal nesnelerin iç yapıları, dış yapıları vedoku özellikleri incelenmiş ve örnekler verilmiştir.?Gözeneklilik? adlı ikinci bölüm başlığı altında, gözenekliliğin tanımı ve kapsamıhakkında bilgi verilmiş, nesnelerde gözeneklilik ve gözenek oluşumuna neden olanetkenler açıklanmıştır. Doğadaki çeşitli gözenekli yapılardan örnekler verilerekgözeneklilik özelliğinin nesneye kazandırdığı yarar ve zararın neler olduğuincelenmiştir. Ayrıca çeşitli seramik yapılardan hareketle teknik olarak gözenekliliğinnasıl ele alındığı konusunda açıklama yapılmıştır.?Nesnelerin Optik Görüntülerinin Görsel Dile Dönüşümü? adlı üçüncü bölüm başlığıaltında çeşitli sanatçıların doğadan çıkışlı tasarımlarında doğayı nasıl gördükleri veyorumladıkları ve eserlerini ortaya koyuş biçimleri ele alınmıştır. Sanat eserlerineyaklaşımda, bu çalışmanın özünü teşkil eden gözeneklilik özelliği, algı boyutunda elealındığında, genel olarak geçirgenlik, tekstür ve boşluk ifadelerinde anlatım bulmuştur.Bu nedenle bu kavramlar çeşitli sanatçıların eserleri ile örneklendirilmiştir.Uygulamaların yer aldığı dördüncü bölümde ise çeşitli form ve yüzeyler üzerindegözeneklilik özelliği kapsamında doku öğesi, geçirgenlik ve boşluk gibi kavramlarınsorgulandığı çalışmalar ortaya konulmuştur.Anahtar Sözcükler Gözenek, Doku, Boşluk, Geçirgenlik
Özet (Çeviri)
The study called ?Reflection To The Ceramic Background And Surfaces Of The FeatureOf Porosity On Natural Objects? has been constituted of four parts.In the first chapter under the title of ?Definition and Characteristics of Natural Object?,aspects and features of objects in nature have been handled, and being classified ofmaterials in nature has been made through the definition of material. Inner and outertextures and characteristics of natural objects have been examined and given examples.In the second chapter called ?The Porosity?, it has been informed about the descriptionand content of porosity and its characteristics, and besides some of the factors causedthe formation of porosity and pore on objects have been explained. Being givenexamples from various porous works, benefits and disadvantages which the feature ofporosity brings the object have been examined. In addition to this, it has been explainedabout how the porosity was handled technically from various ceramic works.In the third chapter called ?Formation to Visual Language of Optical Appearances ofObjects?, how various artists see and interpret the nature on their designs derived fromthe nature, and their forms of producing works have been determined. On approaches tothe works of art, as the feature of porosity which is the basis of the study is handledwithin the context of perception, it has generally been introduced with the statementstexture, permeability and space. For this reason, these concepts have been illustratedwith various artists? works.As for the fourth chapter placed in ?the Applications?, the works being interrogated ofthe concepts such as texture, permeability and space within the feature of porosity onvarious forms and surfaces have been stated.Key Words Porosity, Texture, Space, Permeability