Maddenin farklı fonksiyonlaşmasını belirlemede kullanılan genelleştirilmiş aşamalı doğrusal modelleme, lojistik regresyon ve olabilirlik oranı tekniklerinin karşılaştırılması
Determination of a differential item functioning (dif) procedure using the hierarchical generalized linear model: A comparison study with logistic regression and likelihood ratio procedure
- Tez No: 257553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma 2006 yılında uygulanmış olan Ortaöğretim Kurumları Sınavının (OKS) alt test maddelerinde cinsiyete ve bölge alt gruplarına göre genelleştirilmiş aşamalı doğrusal modelleme (GADM), lojistik regresyon (LR) ve madde tepki kuramı-olabilirlik oranı (MTK-OO) teknikleri ile maddenin farklı fonksiyonlaşmasını belirleme çalışmasıdır.Araştırmanın örneklemini, 2006-OKS sınavına giren ve basit tesadüfî örnekleme tekniği ile örneklenen 10727 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı, 4 seçenekli çoktan seçmeli test sorusu tipinde hazırlanmış 25 soruluk alt testlerdir.Cinsiyete ve bölge alt gruplarına göre GADM, LR ve MTK-OO teknikleri ile 2006-OKS'nin Türkçe, sosyal bilgiler ve fen bilimleri alt test maddelerinde MFF olup olmadığı incelendiğinde tüm alt testlerde en fazla cinsiyete göre MFF gözlenmiştir. Tüm alt testlerde cinsiyete ve bölge alt gruplarına göre LR tekniği ile belirlenen MFF'lerin göz ardı edilebilir düzeyde olduğu; MTK-OO tekniğinde belirlenen MFF'li maddelerin bazılarında da orta ve önemli düzeylerde MFF'ler olduğu bulunmuştur. Tekniklerin MFF'li maddeyi belirleme bakımından aralarındaki ilişkiye bakıldığında her üç alt testte cinsiyete göre MTK-OO ile LR arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Bölge alt gruplarına göre GADM ile LR, MTK-OO ile LR ve GADM ile MTK-OO arasında anlamlı ilişkilerin farklı alt testlerde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is the study of identifying Differential Item Functioning (DIF) with Hierarchical Generalized Linear Model (HGLM), Logistic Regression (LR) and Item Response Theory ? Likelihood Ratio (IRT-LR) techniques according to gender and residential area subgroups in test sub-articles of Secondary Education Test (SET) applied in the year 2006.Sample of this research consists of 10.727 students taking 2006 SET test and sampled by simple random sampling technique. Data gathering means are the tests of 25 questions with a four-option multiple choice question.When it is analyzed whether there is DIF in test sub-articles in Turkish Language, social sciences and science of 2006 SET with HGLM, LR and IRT-LR according to gender and residential area subgroups, DIF mostly observed according to gender in all sub tests. It is found that DIF identified by LR technique according to gender and residential area subgroups of all sub tests are in a level that can not be taken into consideration; there are DIFs in mid and important levels in some of the articles which are identified in IRT-LR technique. When the relationship between techniques for identifying the article with DIF is analyzed, it is seen that there is a significant relationship between IRT-LR and LR according to gender in each three sub tests. It is seen that there are significant relation between HGLM and LR, IRT- LR and LR and between HGLM and IRT-LR in different sub-tests.