Romantik ilişki doyumu ile cinsiyet, bağlanma stilleri, rasyonel olmayan inançlar ve aşka ilişkin tutumlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The association of romantic relationship satisfaction with gender, attachment styles, irrational beliefs and love attitudes
  1. Tez No: 257559
  2. Yazar: F. GÜLŞAH BEŞTAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu arastırma romantik iliski doyumu ile bağlanma stilleri, rasyonel olmayan iliski inançları, aska iliskin tutumlar, cinsiyet ve doğup yasanan yerlesim birimi değiskenleri arsındaki iliskileri ve bu değiskenlerin romantik iliskilerden sağlanan doyuma yaptıkları göreli katkıları incelemek amacıyla yürütülmüstür. Bunun yanı sıra, romantik iliskilerden sağlanan doyum ile bağlantısı arastırılan bu değiskenlerin kendi aralarındaki iliskiler de incelenmistir Bu amaçla üniversitelerin değisik fakülte ve bölümlerinde okuyan 322 kız ve 264 erkek olmak üzere toplam 586 katılımcının Griffin ve Bartholomew'in (1994) `'?liski Ölçekleri Anketi''; Eidelson ve Epstein'ın (1982) `'?liski ?nançları Ölçeği''nin James, Hunsley ve Hemsworth (2002) tarafından düzenlenen formu, Hendrick, Hendrick ve Dicke'in (1998) `'Aska ?liskin Tutumlar Ölçeği'' ve Hendrick'in (1988) gelistirdiği `'?liski Doyumu Ölçeği''inden aldıkları puanlar ile bir bilgi formuna verdikleri yanıtlar değisik istatistiksel teknikler kullanılarak analiz edilmistir. Kız ve erkek katılımcıların iliski doyumu puanları arasında t test, farklı yerlesim birimlerinde (köy, sehir, büyüksehir) doğup büyüyen katılımcıların iliski doyumu puanları arasında ise tek yönlü varyans analizi kullanılarak yapılan karsılastırmaların sonuçları romantik iliskilerden sağlanan duyum açından cinsiyete ve doğup yasanılan yerlesim birimine bağlı herhangi bir farklılığın bulunmadığını göstermistir. Yine t test ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak kız ve erkek katılımcıların ve farklı yerlesim birimlerinde doğup büyüyen katılımcıların iliski anketleri ölçeği, iliski inançları ölçeği ve aska iliskin tutumlar ölçeğinden aldıkları puanlar arasında yapılan karsılastırmalar bağlanma stilleri, rasyonel olmayan iliski inançları ve aska iliskin tutumlar açısından cinsiyete ve doğup yasanan yerlesim birimine bağlı bazı farklılıkların olduğunu ortaya koymustur. Ayrıca, katılımcıların iliski inançları, aska iliskin tutumlar ve iliski ölçekleri anketinden aldıkları puanlar arasında hesaplanan korelasyon katsayıları, bazı bağlanma stilleri ile bazı rasyonel olmayan iliski inançları ve aska türleri arasında anlamlı iliskilerin bulunduğunu göstermistir. ?liski doyumu puanları ile bağlanma stili, iliski inançları ve aska iliskin tutum puanları arasında hesaplanan korelasyon katsayıları romantik iliskilerden sağlanan doyum ile korkulu, saplantılı ve kayıtsız bağlanma stilleri; ?oyun gibi ask? olarak adlandırılan ask türü ve ?kadın ve erkek birbirini anlayamaz, ?anlasmazlık yıkıcıdır?, ?kadın ve erkek birbirini anlayamaz?, ?zihin okuma beklentisi? ve ?kadın ve erkeklerin iliski ihtiyaçları farklıdır? seklinde ifade edilen rasyonel olmayan iliski inançları arasında negatif yönde iliskiler olduğunu ortaya koymustur. ?Arkadasça ask? ve ?tutkulu ask? olarak adlandırılan ask türleri ile iliski doyumu arsında ise pozitif yönde iliski bulunmustur. Değisik bağlanma stilleri, ask biçimleri ve rasyonel olmayan iliski inançlarının romantik iliskilerden sağlanan doyuma yaptıkları göreli katkıları belirlemek amacıyla yapılan hiyerarsik regresyon analizi sonuçları iliski doyumunun yordanmasına en fazla katkıyı ?tutkulu ask? biçiminin yaptığını, tutkulu ask biçiminin ardından sırasıyla ?oyun gibi ask?, olarak adlandırılan ask türünün, ?saplantılı bağlanma stilinin?, ?zihin okuma beklentisi? seklinde ifade edilen rasyonel olmayan inancının ve ?oyun gibi ask olarak? adlandırılan ask türünün iliski doyumunun yordanmasına anlamlı katkılarının olduğunu ortaya koymustur. Anahtar Kelimeler İliski Doyumu, Bağlanma Stilleri, Rasyonel Olmayan ?nançlar, Aska ?liskin Tutumlar.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to investigate the association of satisfaction in romantic relationship with attachment styles, irrational beliefs, love attitudes, sex and the place of birth and dwelling. In addition, relative contribution of these factors to the prediction of relationship satisfaction and their correlations with each other were also examined. A total of 586 (322 female and 264 male) students from various universities participated in the study. Participants were administered Relationship Scales Questionnaire (Griffin and Bartholomew,1994), Relationship Belief Inventory (James, Hunsley ve Hemsworth, 2002), ``Love Attitudes Scale?? (Hendrick, Hendrick and Dicke, 1998) and Relationship Satisfaction Scale (Hendrick, 1988) together with a demographic information form. Data were analyzed using t test, one way ANOVA, pearson correlation coefficient and hierarchical regression . The results of t tests and analysis of variance indicated no significant difference between mean relationship satisfaction scores of male and female participants and between participants who were born and grown up in different regional backgrounds such as villages, towns and cities. Some significant sex regional differences in attachment styles, irrational relationship belief and love style scores were observed. Some significant correlations were also found among participants? attachment styles, irrational relationship belief and love style scores. Correlations coefficients calculated between relationship satisfaction scores and scores obtained from subscales of Relationship Scales Questionnaire, `?Relationship Belief Inventory?? and ``Love Attitudes Scale?? revealed that relationship satisfaction was significantly, but negatively correlated with fearful, preoccupied dismissing attachment styles; irrational relationship beliefs expressed as `?difficulty understanding opposite sex??, `?disagreement is destructive??, ??mind-reading expected?? and `?sexes are different in needs?? and love style identified as ?game playing love (ludus)??. In contrast, relationship satisfaction were found to be positively correlated with love styles identified as ?friendly love (storge)? and `?passionate love (eros)?? The results of the hierarchical regression analysis which was performed to determine the predictive ability of the attachment styles, love types and irrational relationship beliefs on relationship satisfaction indicated that ?passionate love? made the largest contribution fallowed by `game playing love?, `?preoccupied? attachment style and irrational belief expressed as ?mind-reading is expected?? Keywords Relationship Satisfaction, Attachment Styles, Irrational Beliefs, Love Attitudes