İlköğretim 6. ve 7. sınıf Türkçe kitaplarında bulunan şiirler, inceleme - metin
- Tez No: 257589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN CANIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmada Şiirin. tanımı, şiiri oluşturan unsurlar, çocuk şiirinde bulunması gereken özellikler ve yeni sisteme gore hazırlanmış Türkçe kitaplarında bulunan şiirlerin çocuklara uygunlugu üzerinde çalışılmıştır.Çalışmanın amacı bütün duyguları etkileyici bir biçimde veren şiir tümünün çocuklara ne kadar tanıtıldığını anlatmaktır. Metinlerde şiirin biçimsel ve muhteva özellikleri kavratılmalı, şirin anlam ozellikleri çok iyi anlatılmalı ki, çocuk insani duyguları en güzel biçimde izleyen şiiri tanısın ve sevsin. Bu çalışmada önce şiirin özellikleri açıklanmıştır. Sonra Türkçe kitaplarında bulunan şiirler ve buna bağlı olarak yapılan çalışmalar incelenmiştir.Çalışmanın sonuç bölümünde şiirin çocuğa nasıl anlatılacağı ve sevdirileceği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was studied on being appropriate for the children of the poems in the Turkish books which were prepared according to the new system and the features which were necessary in the child poem, the elements being poem.The purpose of this study is to understand how it is introduced to the children of the poem form which gives effectively all of the feelings. It must be taught the form and contents features of the poem in the texts, the meaning features of the poem very well.Then, the child likes and knows the poem which expresses the humanity feelings very well.In this study, at first, it was explained the features of poem. It was ordered the features being necessary in the child poem. And then, it was investigated the studies which were made together with this and the poems in the Turkish books.In the result part of this study, it was expressed which kind of poems were suitable for the children and how die poems was liked.