Consumer planned and impulsive buying behavior a comparison between grocery and clothing sectors
- Tez No: 257588
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET Y. YAHYAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalısmanın amacı, kıyafet ve gıda sektörlerinindeki planlı ve plansız alısverislerietkileyen faktörlerin bir karsılastırmasını yapmaktır, ilk dört bölümde, çalısmanın teorikçerçevesini olusturarak temel kavramları, bakıs açısı ve bilgisi tartısılmıs, besinci ve altıncıbölümde ise arastırmanın hedefleri, önemi ve taslagı açıklanmıstır.Bu çalısma planlı ve plansız alısverisler arasındaki farkı analiz etme hedefiniiçermektedir. Buna baglı olarak, bu iki tür satın alma davranısını etkileyen faktörlerinanlasılması için iki önemli sektör düsünülmüstür ki bunlar gıda ve kıyafet sektörleridir.Arastırmanın metodoloji bölümünde ölçek taslagının olusturulmasından sonra hazırlanan,anket formu kıyafet ya da gıda alısverisi yapan kisilere doldurulmustur.Daha sonra, toplanan 185 kullanılabilir anket formu SPSS Windows Version 10.00paketi yardımıyla analiz edilmistir. Regresyon, Korelasyon, T-Test, ANOVA ve Faktöranalizleri kullanılmıstır.Çalısmanın sonuçlarına göre, planlı ve plansız alısverisler arasında önemlifarklılıklar oldugu bulunmustur. Satın alma davranısını gıda ve kıyafet sektörleri içindeinceledigimizde, planlı ve plansız satın alma davranıslarını etkileyen faktörlerin sektörebaglı olarak degistigi saptanmıstır. Tezin analiz ve sonuç kısmında yer alan örnekler bufarkılılıklan göstermektedir.Bu çalısmada, tüketicilerin satın alma davranıslarının daha iyi anlasılması ile gıda vetekstil firmalarının pazarlama aktivitelerinin kalitesinin gelistirilecegi bulunmustur.Son olarak, kisilerin planlı ve plansız alisverislerindeki faktörlerin sürekli olarak izlenmesi iletüketicilerin ihtiyaç ve isteklerinin tatmin edilmesinin gelistirilebilecegi tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to make a comparison between the effects of planned andimpulsive buying behavior for the grocery and clothing sectors. The basic concepts, insights,and background information are discussed in the first four chapters, which consist of thetheoretical framework of the study; research objectives, the significance and design of thestudy are explained in the fifth and the sixth chapters.This study aims at analyzing the differences between planned and impulsive buyingbehaviors. Related to this objective, two significant sectors are considered in order tounderstand the effects between these two types of buying behaviors. After designing thescale, a structured questionnaire was prepared, and was applied to individual consumers inthe grocery or clothing shopping.185 usable questionnaire were collected and the data was analyzed by the SPSS forWindows Version 10.00 statistical package. Regression, Correlation, T-Test, ANOVA andFactor Analysis were utilized for analysis.Research results show that, significant differences are presented in planned versusimpulsive behavior. When observing shopping behavior in the grocery and clothing sectors,variables affecting planned versus impulsive behavior change with the sector in whichpurchase behavior occurs. Examples reflecting differences will be presented in the analysisand conclusion of the study.In conclusion it is clear that, with a better understanding of how consumers act intheir buying behaviors, the quality of marketing activities of grocery and textile companieswill be improved. Continual research of observing the effects of people's planned andimpulsive buying behavior will improve satisfying consumers' needs and wants.