Günümüz gelişmiş yapı sistemlerinin iç mekan tasarımına etkileri
The effects of new building systems to interior design
- Tez No: 257630
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı; günümüz yapı sistemlerindeki gelişimlerin, mimari tasarım ve üretim arasındaki ilişkiye ve de bu ilişkinin iç mekan tasarımına nasıl yansıdığının incelenmesidir. Hızla gelişen teknoloji ile ortaya çıkan yeni yapı sistemlerinin ve malzemelerin üstün özellikleri, tabii ki mimari ilkelerini, yaklaşımlarını değiştirecekti ki değiştirdi de.. Modern ve gelişmiş mimari zorunlu olarak mühendisle işbirliği yapmıştır. Ve hatta mühendisin tasarım dünyasındaki rolü fazlasıyla artmıştır. Günümüz mimarisi şekillerini katı ilkelerde değil, tabiatın yaşayan, serbest, kıvrak, canlı şekillerinde ve onlann esas struktürlerinde aramaktadır. Binlerce yıllık taşıyıcı duvarların yerini artık iç struktür ve çok gelişmiş çözümlemeler almıştır. Son yıllarda yapılan uygulamalarda, topraktan güç olarak yükselen çeşitli kıvrımlarla direnç kazanarak mekanı bir defada oluşturan kabuk sistemler sayesinde klasik anlamdaki duvar yok olmaya başlamıştır. Bu sayede iç mekan kurgulamaları, artık eskisinden farklı kaygılar, detaylar ve çözümlemelere dayanmaktadır. Yapı ve mekan tasarımları artık farklı bir boyuta taşınmıştır.Tez giriş bölümü ile birlikte beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan birinci bölümde tanımlar ve kavramlar, ikinci bölümde; tarihsel süreç içerisinde yapı sistemlerini ve bunlara bağlı iç mekan detaylarının antik dönemden 20. yüzyıla kadarki gelişimi incelenmiştir.Üçüncü bölümde geleneksel yapı sistemlerinin çağdaşlaşması ve son dönemdeki üstün gelişimleri ve teknolojinin yapı biliminde son noktası olan akıllı yapı ve sürdürülebilir yapı kavramı iç mekan değişimleri bazında incelenmiştir.Dördüncü bölümde dünyada en gelişmiş yapılarının 3 örneği sistemleri ve iç mekan yerleşimleri olarak incelenmiştir.Sonuç bölümü olan beşinci bölümde son dönemlerdeki yapı sistemlerinin gelişimleri doğrultusunda ortaya çıkmış yapılardan elde edilen yorumlamalar ve bu gelişimlerin iç mekan tasarımında yol açtıkları yorumlanmış ve sorugulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper aims to view the development of building systems and analyze these technological systems in interior spaces. Technology should reform the building systems and it did. After the modern era, architects should definitely work with engineers to bring the building systems one step forward. Today architecture could not be defined in strict rules, nature effects most of the architecture systems. The meaning of interior walls is changed and it affects the interior spaces. Interior space became more flexible more changeble more interactable.Thesis divided into five part. At the first part, meanings and concepts.İn the second part, analysis of building systems in historical order from beginning to 20th century.In the third part, the development of building systems and the high-end of construction technology in last two decade.In the fourth part, analysis of most developed buildings.In the conclusion part, the critics achived by the development of construction in last decade and their effects to interior architecture.