Stokastik sınır yaklaşımı ile 22 ana sektör itibariyle Türk imalat sanayii'nde verimlilik araştırması
Efficiency research in Turkish manufacturing industry through 22 main sectors by using stochastic frontier analysis
- Tez No: 257641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
İmalat sanayi, bir çok araştırmaya konu olmuştur. Türk imalat sanayi, Cumhuriyet dönemiyle başlayan yapılanmasına 1980'lerde başlayan ?Dışa Açılma? dönemine geçişle yeni bir şekil almıştır.1980'li yıllarda, ?ithal ikameci? olarak adlandırılan sanayileşme politikaları terk edilmiş ve ?ihracata yönelik sanayileşme? dönemine girilmiştir. Bu dönemin başlangıcıyla imalat sanayi dinamik bir yapıya kavuşmuştur.Üretim için verimlilik ve etkinlik önemli kavramlardır. Girdilerin çıktılara oranı, girdilerin ne derecede iyi biçimde kullanıldığı ve kaynak kullanımında gerçekleşen performansı bu kavramlarla ölçülmektedir. Bu ölçümlemeler yapılırken birden fazla analiz yöntemi kullanılabilir. Bu yöntemlerden bir tanesi de ?Stokastik Sınır Yaklaşımı?'dır.Türk İmalat Sanayi'sinin verimlilik ve etkinlik ölçümleri için 22 ana sektör belirlenmiştir. Kapasite kullanım oranı, üretim endeksi ve çalışan endeksi değişkenleri kullanılarak Cobb-Douglas üretim fonksiyonu oluşturulmuştur. Bu model Frontier 4.1 programında hem yatay kesit modeli hem de panel veri modeli? kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda , hem yatay kesit modeline hem de panel veri modeli' ne göre etkinliğini en çok arttıran sektör ?Diğer Ulaşım Araçları İmalat Sanayi?sidir.
Özet (Çeviri)
Manufacturing industry has been the subject of many research. Turkish manufacturing industry gained a new form with the transition from the structuring period beginning with the establishment of the Republic to the ?Foreign Expansion? period starting in the 1980s. In the 1980s the industrialization policies namely ?import substitution? were left and transfered to the ?export-oriented industrialization? period. The manufacturing industry attained a dynamic structure with the beginning of this period.Efficiency and productivity are important concepts of the production. The rate of inputs to outputs, how well are these inputs are used and the performance of the inputs in resource use are calculated by these concepts. Several analysis methods could be used during these calculations. One of these methods is the ?Stochastic Frontier Analysis?.22 main sectors are determined for the productivity and efficiency calculations of Turkish Manufacturing Industry. Cobb- Douglas production function is formed by using rate of capacity utilisation, production index and production workers index variables. This model is analysed by both the cross section and the panal data models in the Frontier 4.1 program.At the result of the research it is found that the sector which increases its efficency most is the ?Other Transport Equipment Manufacturing Industry?, according to both the cross section model and the panal data model.