Total factor productivity and technical efficiency in Turkey: A stochastic frontier analysis
Türkiye'de toplam faktör verimliliği ve teknik etkinlik: Stokastik sınır yaklaşımı
- Tez No: 717576
 - Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı TÜİK Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri Mikro veri seti kullanılarak Türkiye'nin imalat ve servis sektörlerinin Toplam Faktör Verimliliği ve Teknik Etkinliğini incelemektir. Veri setindeki firmalar, NACE2 Rev. 2 kriterlerine göre inşaat, 11 imalat ve 3 hizmet sektörü olarak sınıflandırılmıştır. Toplam Faktör Verimliliği ve Teknik Etkinlik, Stokastik Sınır Yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Teknik Etkinlik, True Fixed Effect (Greene, 2005a) Stokastik Sınır Analizi Modeli kullanılarak, firma heterojenliğinden ve hata teriminin etkilerinden ayrıştırılarak elde edilmiştir. Stokastik Sınır Modelinin dahil edilmesiyle, TFV büyümesi Teknolojik değişim, Teknik Etkinlik ve Ölçek Etkinliği Değişimi bileşenlerine ayrılarak hesaplanmıştır. Çalışmada her sektör ve endüstri grubu için çıktı esneklikleri de sunulmaktadır. Elde edilen bulgular Türkiye'de sektörler arası verimlilik ve etkinliğin farklılaştığını göstermektedir. Verimlilik ve etkinlik analiz yılları arasında dalgalı trend izlemektedir. Yine bulgulara göre imalat firmaları, hizmet ve inşaat firmalarından daha yüksek verimlilik ve etkinliğe sahiptir. Teknolojik büyüme dönem boyunca artmaktadır ve TFV' ye olumlu katkı sunmaktadır. Ölçek değişiminin katkısı daha küçük ve negatiftir. Üretken performans 2008 krizinden olumsuz olarak etkilenmiştir ve incelenen bütün sektörler için düşüş gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the productivity of manufacturing and service firms in Turkey using firm-level panel data obtained from Annual Industry and Service Statistics of Turkish Statistical Instıtute over 2005-2015. Firms are classified into eleven manufacturing, three service industries, and construction according to NACE Rev. 2 criteria. Stochastic Frontier Approach is employed to analyze Total Factor Productivity (TFP) and Technical Efficiency (TE). True Fixed Effect model of Greene (2005a) is conducted to estimate TE, which disentangles inefficiency from unobserved firm heterogeneity. By incorporating the Stochastic Frontier Model, TFP growth is decomposed into Technological, Technical Efficiency, and Scale Efficiency changes for each firm. Output elasticities of sectors and industries are also identified. Results indicate that TE and TFP vary across sectors and exhibit volatility. Manufacturing firms are found more efficient and productive than service and construction firms. Technological change is increasing over the sample period and positively contributes to TFP. Scale change has a negative and small effect on TFP on average. Findings also reveal that firms experienced fall in TFP and TE during the crisis in 2008 and following downturns.