Çanakkale'de sosyo-kültürel değişim ve siyasal katılma (1945-1960)
Socio-cultural change and political participation in Çanakkale (1945-1960)
- Tez No: 257649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN SEZER ARIĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Çanakkale, ilk çağlardan bu yana konum itibarı ile stratejik öneme sahip bir şehir olup, adını I.Dünya Savaşı sırasında tarihe yazdırmıştır. 1 Eylül 1939 yılında Almanya'nın Polonya'yı işgal etmesiyle başlayan ve 1945 yılı sonlarına kadar devam eden II.Dünya Savaşı boyunca askeri üslerin konuşlandığı yer olmuştur.Savaş sadece şehrin nüfus yapısını değil yaşam koşullarını da değiştirmiştir. Savaş boyunca her an savaşa girecekmiş gibi tedbirlerin alınması Çanakkale'nin tarım, ticaret ve sanayisini olumsuz yönde etkilediği gibi, ulaşım, sağlık ve eğitim alanındaki gelişmeleri de durma noktasına getirmiştir. Bu duruma ilk tepki savaş sonrasında çok partili hayata geçilmesiyle beraber halkın CHP'ye oy vermemesiyle kendini göstermiştir. Özellikle CHP'nin hile yaptığı düşünülen 1946 yılı seçimleri, Çanakkale'de DP lehine sonuçlanmıştır. DP'nin Çanakkale'deki başarısı 1960 yılına kadar kesintisiz devam etmiştir.1946-1960 yılları boyunca DP Çanakkale'de daha önce görülmemiş yatırımlar yaparak halkın desteğini ve güvenini kazanmıştır. Çanakkale'ye ilk defa 1950-1960 yılları arasında tarım, sanayi, ulaşım, eğitim, sağlık alanlarında yatırımlar yapılmaya başlanmıştır. Yatırımlar Çanakkale'de kırsal kesimin daha iyi şartlarda yaşam sürmelerini sağlarken, dışarıya göçü biraz olsun azaltmıştır. Bunların tamamı sosyo-kültürel yaşamın değişiminin başlangıcını oluşturacaktır. Çünkü bilindiği gibi sosyo-kültürel değişiminin hemen kendini göstermesi beklenemez. Ancak bu önemli bir adım olmuştur.
Özet (Çeviri)
Çanakkale since the early ages has been strategically important due to her geographic location, renowned in the World War I. World War II started from Germany?s attack to Poland in September 1, 1939 and lasted until the end of 1945 it became the location where the military bases had deployed.War not only affected the city?s population structure but also altered the living conditions. During wartime, precautions were taken as if there was a chance to enter war anytime; such cautions had an adverse affect on Çanakkale?s agriculture, trade and commerce, and industry, and almost halted the advancements on transportation, health and education sectors.The first reaction to this situation after the war, with the transition to the multiparty system, the absence of the people voted for the CHP (People?s Republican Party) has manifested itself. Especially in 1946 elections of which assumed to be deceived by CHP, resulted with Democrat Party?s advantage in Çanakkale. DP (Democrat Party)?s success in Çanakkale was continued until 1960.During the years 1946-1960, DP attempted public investments as never seen in Çanakkale and earned trust and support of the people.