David Easton'un siyasal sistem teorisi bağlamında Türkiye'de siyasal iletişim ve siyasal katılma (Erzurum seçmeni üzerine bir araştırma)
Within the context of David Easton?s political systems theory, the present study entitled ?political communication and political participation in Turkey: A study on Erzurum elector
  1. Tez No: 257648
  2. Yazar: HASAN TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KÜÇÜKKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 407
Özet
?David Easton'un Siyasal Sistem Teorisi Bağlamında Türkiye'de Siyasal İletişim Ve Siyasal Katılma (Erzurum Seçmeni Üzerine Bir Araştırma)? isimli bu çalışma, Türk seçmeninin, (Erzurum seçmeni özelinde) oy verme davranışlarına etki eden faktörleri ve siyasal sisteme girdi sağlaması açısından sıklıkla yapmış oldukları siyasal katılma faktörlerini tahlil etmeye yönelik bir keşif çalışmasıdır.Bu çalışma, ikisi teorik biri alan araştırması olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, siyaset kavramı, siyasal kültür ve siyasal kültürün kavramsallaştırılması, siyasal sistem kavramı, siyasal sistem kuramının ayırt edici özellikleri ve siyasal sistemlerde yapısal işlevselci kuram David Easton'un siyasal sistem kuramı bağlamında incelenmiştir. İkinci bölümde ise siyasal sistemlerde siyasal iletişim ve siyasal katılma kavramları analiz edilmiştir. Çalışmamızın son bölümünü ise metodoloji ve alan araştırması oluşturmaktadır.Alan araştırması Erzurum merkezde 15-29 Nisan 2009 tarihleri arasında 578 seçmen üzerinde tesadüfi örnekleme dayalı olarak yüz yüze gerçekleştirilmiştir.Alan araştırması sonuçlarına göre ise, Erzurum seçmeni oy verirken, partiye, aday imajına, medyaya, partinin ideolojisine ve menfaatlerine göre oy kullandıkları ve siyasal sisteme girdi sağlaması içinde, siyasal sisteme, siyasal eylem, siyasal ilgi siyasal kampanya aktiviteleri, siyasal üyelik ve salt oy kullanma faktörleri çerçevesinde katıldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the context of David Easton?s Political Systems Theory, the present study entitled ?Political Communication and Political Participation in Turkey: A Study On Erzurum Elector?, intends to analyse the opinion, Turkish electorate (of Erzurum elector in particular), the factors affecting the voting behaviour and political participation factors which they often implement in order to provide input to the political system.The present study in which the political communication and political participation behaviour of Erzurum electorate is examined is comprised of three parts; two of which is theoretic and one is a field study.In part one, the notion of politics, political culture, standards of political culture and the notion of political systems, distinctive features of political systems theory and structural functionalist theory are analysed within the context of David Easton?s political systems theory. In part two, political communication and political participation in political systems are examined. The final part of our study consists of methodology and field study.The fields study was conducted in Erzurum between 15-29 April 2009 face-to-face based on random sampling on 578 electors.And according to the results of the field study, the voting behaviour of Erzurum electorate depends on the party, the image of the candidate, the media, the ideologies and interests of the party and that in order to provide input for political system, they participate in political system within the framework of political activists, political interests, political campaign activities, political membership and sole voting factors.