Muğla ili Milas ilçesi Çomak dağ köyleri folkloru üzerine bir inceleme
A research on the folklore of Çomak dağ villages in Milas, a district of province Muğla
  1. Tez No: 257667
  2. Yazar: SEÇİL KINACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZE AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Çalışmamızda Çomak Dağ Kızılağaç Köyü, başta kültürel özellikleri olmak üzere tüm yönleriyle incelenmiştir. Üç bölüm halinde düzenlenen tezin birinci bölümünde Çomak Dağ Kızılağaç Köyü hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın gerçekleştirildiği Kızılağaç Köyü'nde, örneklem grubuna sorulan sorulara verilen cevaplar çerçevesinde köyün demografik özellikleri ortaya çıkarılmıştır ve çoğu zaman tablolar üzerinde değerlendirmeye gidilerek aktarılmıştır. Üçüncü bölümde ise, Çomak Dağ Kızılağaç Köyü'nde hala yaşamakta olan folklorik unsurlar, ?Köyde Geçiş Dönemleri?, ?Halk Edebiyatı Ürünleri? ve ?Halk Edebiyatının Türlü Yönleri? başlıkları altında ayrıntılarıyla incelenmiştir. Çomak Dağ Kızılağaç Köyü'nün, dört gün süren geleneksel düğünleri, her gün kullanılan altın takıları, geleneksel kıyafetleri, ipekçiliği, yaneşleri, nazarlıkları, dört yüz yıllık evleri, ahşap oymaları ve daha birçok özelliği de resimlenerek ekler başlığı altında yöresel kelimelerden oluşan sözlük ve yöreyi tanıtıcı haritalarla birlikte verilmiştir. İncelemenin sonucunda köyün Türk kültürünün köklerine ait unsurları hala bünyesinde barındırdığı belirlenmiştir.Anahtar Sözcükler1.Çomak Dağ2.Kızılağaç3.Folklor4.Kültür Öğeleri5.Toplumsal Değişim
Özet (Çeviri)
In our study the village Kızılağaç in the providence of Çomak Dağ is researched in all aspects but mainly in cultural ways. The thesis is prepared in three chapters and in the first chapter the general overview of the village is given. In the second chapter, according to the answers of the questioner group, the demographic elements of the village is identified and mostly presented by tables and charts. In the third chapter, the surviving folkloric elements are researched in details with the following topics, ?The changing periods of the village?, ?Folk Literature? and ?The different elements of Folk Literature?. Traditional weddings of four days, zeybek folcloric, daily golden jewellery, traditional clothes, silk production, blueyes, four hundred years of old traditional houses, wooden arts and many other features of Çomak Dağ Kızılağaç Village, is given with pictures in the appendix section in addition to local words dictionary and a local map. In the result of our study we figure that the village is keeping all the roots of Turkish culture in it's social life.Key Words1.Çomak Dağ2.Kızılağaç3.Folklore4.Culturel elements5.Social changes