Alan adının tanıtma vasıtalarından doğan haklara aykırı kullanımı
The domain name in violation of the rigths arising from the use of means of promoting
- Tez No: 257682
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
`Alan Adının Tanıtma Vasıtalarından Doğan Haklara Aykırı Kullanımı' isimli yüksek lisans tez çalışmamda yeni bir kavram olan alan adlarının tescili ve kullanılması nedeni ile meydana gelen hak ihlalleri ve hukuki ihtilaflar ile ihtilafların çözüm yolları incelendi. Alan adı son dönemlerde birçok ihtilafa konu olmaktadır. Ancak henüz yasal bir düzenlemeye konu olmaması nedeni ile ihtilafın çözümünde uygulanacak kurallar konusunda bir boşluk bulunmaktadır.Alan adına uygulanacak olan hukuk kuralının tespiti için öncelikle kavram olarak alan adı açıklanıp, özellikler ve unsurları üzerinde durulmuş, alan adının hukuki nitelemesi benzer kavramlarla karşılaştırılarak yapılmıştır. Marka, ticaret unvanı gibi işletmenin gayri maddi unsurları arasında yer alan ve ayırt edici niteliğe sahip olan alan adı tescilinde dünya genelinde önce gelen önce alır esası geçerlidir. Ancak tesciller her zaman iyi niyetli yapılmadığı için bu durum uygulamada sıkıntıya yol açmaktadır.Alan adı akılda tutulmasının daha kolay olması açısından genellikle marka, isim v.b tanıtma vasıtaları arasından seçilmektedir. Ancak her zaman gerçek hak sahibi tarafından tescil yapılmamakta bazen de kazanç elde etmek amacı ile alan adı tescili yapılabilmektedir. İşte bu gibi durumlarda tescili yapılan alan adına konu olan markanın, ismin v.b sahibi ile alan adı tescili yapan kişi arasında ihtilaf meydana gelmektedir. Uygulamada en sık rastlanılan durum Domain Grabbing olarak ifade edilen ve tanınmış kişilere ait markaların ya da ismin alan adı olarak tescil edildiği ve tescili yapılan alan adının daha sonra gerçek hak sahibine yüksek bedel karşılığında satılmak istendiği durumdur.Bu şekilde, kötü niyetli alan adı tescili nedeni ile markaya ya da isme tecavüzün söz konusu olduğu ya da haksız rekabetin meydana çıktığı durumlarda genel hükümlere göre ihtilafın çözümü yoluna gidilir. Dünya genelinde alan adı tescilinde tek yetkili kuruluş olan ICANN uyuşmazlıkların çözümü için tahkime benzeyen bir uygumla benimsemiştir. Türkiye'de ise alan adı tescilinin neden olduğu hukuka aykırı durumlar genellikle marka, isim ve haksız rekabeti düzenleyen hükümlere göre çözülmektedir.Tez çalışmamda yukarıda ifade edilen başlıklar altında konu örneklerle incelenmiş ve açıklanmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler1. Alan Adları2. Marka3. Haksız Rekabet4. Alan Adı İhtilafları5. Kişi İsimleri
Özet (Çeviri)
The main context of the thesis, which is called `The Domain Name in Violation of the Rights Arising From the Use of Means of Promoting? is analysis of legal conflicts as a result of new emerging concept of registration of domain names and also the probable solutions of these conflicts. In recent years domain names are subjected to many disputes. However, since a legal regulation has not been arranged yet, there are some contradictions about the rules which are used in the solution of the legal conflicts.In order to determine the judicial rules of domain names, firstly the domain name is described conceptually. Also, while its properties and elements are emphasized, the legal characterization of the domain names has been done by comparing with some similar concepts. The registration of domain name, which may be considered as a non-financial element of a company such as trademarks and trade names, is reserved by the first applicant in the worldwide. However, this situation causes problems in practical means since the rule of the ?the first applicant reserves the first? is not always an outcome of good intentions.Domain names are chosen among various concepts such as brand names, personal names, etc. in order to be remarkable. Nevertheless, they are not always registered by the real title holders. Even, sometimes the domain names may be registered in order to get some financial profits. As a result of these situations, some contradictions occurs between the owner of the trademark, personal name, etc. and the person who has registered the domain name previously. The most common contradiction in practical means is called ?Domain Grabbing?. In that case the trademarks and the personal names of well-known people are registered as domain names and later, these domain names are sold to their real owners for high prices.If the trademark or personal name is subjected to any incursion under these conditions or any unfair competition/trade occurs, it is necessary to solve the contradiction according to the general provisions. ICANN, which is the only authorized institution about the registration of domain names throughout the world, uses an application that is similar to arbitration, to solve those contradictions. On the other hand in Turkey the contradictions in the registration of the domain names are generally solved by the provisions that regulate the trademarks, personal names and unfair competitions/trades.To sum up, the theme is analysed in details under the titles that are mentioned above by using various examples.Key Words1. Domain Names2. Trade Mark3. Unfair Competitions4. Contradictions in Domain Names5. Personal Names