Avrupa Birliği Hukukunda patent hakkı ve korunması
Patent rights and its protection in European Union Law
- Tez No: 257681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDAĞ GÜNEŞ CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Fikri mülkiyet hakları, günümüzde son derece öneme sahip konulardan birisidir. Küreselleşmen etkisi ile konu dünya çapında ilgi görmeye başlamıştır. Fikri mülkiyet hakları ile ilgili birçok uluslararası antlaşma imzalanmıştır. Yapılan bu çalışmalar ile bölgesel düzeyde korumalar sağlanması amaçlanmıştır. Bu sayede buluş özendirilmiş, teknolojik gelişmeler sağlanmış ve ülke ekonomileri gelişmiştir.Fikri mülkiyet, sınaî hakları ve telif haklarını kapsayan haklar bütünüdür. Avrupa Birliği mevzuatı çerçevesinde ise fikri mülkiyet hakları; patentler, tasarım, ticari markalar, telif hakları, ticari sırlar ve yarı iletkenlerin topografyaları gibi piyasa düzenini doğrudan etkileyen unsurları kapsamaktadır. Fikri mülkiyet hakları, sınaî haklar ve telif hakları olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır.Sınaî mülkiyet kavramı, sanayide ve tarımdaki buluşların, yeniliklerin, yeni tasarımların ve özgün çalışmaların ilk uygulayıcıları adına kayıt edilmesini ve böylece ilk uygulayıcıların ürünü üretme ve ürünü satma hakkına belirli bir süre sahip olmalarını sağlayan gayri maddi bir hakkın tanımıdır. Sınaî mülkiyet hakları kapsamında patentler, markalar, endüstriyel tasarımlar, coğrafi işaretler ve entegre devrelerin topografyaları yer almaktadır.Tez konusu olan patent hakkı ve korunması, fikri mülkiyet haklarının korunması ile ilgili olarak önem arz eder. Bu açıdan patent hakkı dünya devletleri tarafından üzerinde sıklıkla durulan konulardan birisidir.Fikri mülkiyet haklarının korunması ile ilgili olarak, Avrupa Birliği içerisinde de yoğun çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalara halen devam edilmektedir. Burada amaçlanan, birlik içinde tek tip bir korumanın sağlanmasıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda, Topluluk Tasarımı ve Topluluk Markası kavramları oluşturulmuştur. Aynı şekilde bir Topluluk Patenti oluşturma çabası halen devam etmektedir.Konuyla ilgili olarak 1997 yılında Komisyon tarafından bir Yeşil Belge çıkartılmıştır. Bu belge ile Birlik dahilinde ortak bir patent koruma mekanizması yaratılması amacıyla tartışmalar açılmıştır. Bu gelişmenin ardından 2000 yılında Komisyon konuyla ilgili bir Tüzük Tasarısı çıkarmış ve ortak bir patent koruması ile ilgili yeni bir mevzuat oluşturulmaya başlanmıştır. Hazırlanan bu tüzük tasarısında Topluluk Patent Antlaşması esas alınmış ve Birlik çapında ortak patent koruması sağlanmaya çalışılmıştır.Ülkemiz açısından bakıldığında ise fikri mülkiyet haklarının korunması ile ilgili olarak halen devam eden düzenlemeler olduğu görülmektedir. Özellikle Gümrük Birliği'ne giriş sürecinin ardından çalışmalar hız kazanmıştır. Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde, mevzuat uyumlaştırma çalışmaları kapsamında, yapım aşamasında olan bir Patent Kanunu Tasarısı bulunmaktadır.ANAHTAR SÖZCÜKLER1.Fikri Mülkiyet Hakları2.Fikri Mülkiyet Haklarıyla İlgili Antlaşmalar3.Patent Hakkı4.Avrupa Birliği Hukuku ve Patent Hakkı
Özet (Çeviri)
Intellectual property rights are the significant issues in today?s world. That issue started to attract great attention due to the affect of globalization. There are a lot of international treaties about the intellectual property rights. National economics manage to develop by technological improvements.Although intellectual property rights consist of industrial rights and copyright, in the European Union law system intellectual property rights include patents, design rights, trademarks, copyrights, trade secrets which affect organization of the markets. Intellectual property rights have two major groups called industrial rights and copyrights.The concept of industrial property is the definition of the right that protects the first implementers who use industrial and agricultural inventions, new and unique designs. Industrial property rights include patents, trademarks, industrial designs, geographical signs and the topography of integrated circuit. All governments give a big importance to patent right and its protection.There are a lot of works in the European Union about the Intellectual property rights and their protections. The aim of these works is reaching a uniform protection. Some new concepts were already found by these works and there is still a work to find a new patent system.In 1997, Commission found out Green Paper to help works about the common patent system. In 2000, some new works helped the common patent system to develop in European Union.In our country, there is still some arrangements about the protection of intellectual property rights and also the protection of patent rights. Now, Turkey gives an importance to protect the patent rights as European Union.KEY WORDS1)Intellectual Property Rights2)Treaties about Intellectual Property Rights3)Patent Right4)European Union Law and Patent Right