Avrupa Birliği Hukukunda malların serbest dolaşımında eş etkili önlemler
Measures having equivalent effects in free movement of goods in European Union Law
- Tez No: 257687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
AB'nin temeli olan Gümrük Birliği'nin sorunsuz ilerleyebilmesi için gümrük vergilerinin ve buna eş etkili vergilerin ve miktar kısıtlamalarının ve buna eş etkili önlemlerin kaldırılması zorunludur.Gümrük vergileri ve buna eş etkileri vergilerin uygulanması ATA m.25 ile miktar kısıtlamaları ve buna eş etkili önlemlerin uygulanması ise ATA m.28 ve m.29 ile kaldırılmıştır. Buna rağmen üye devletler çeşitli amaçlarla ve korumacı politikaların bir sonucu olarak eş etkili önlem uygulamasına başvurabilmektedir. Gümrük vergisine eş etkili vergi uygulamasının istisnası olmamasına rağmen, miktar kısıtlamasına eş etkili önlem uygulamasının gerek ATA m.30'da sayılan gerekse ATAD içtihatlarıyla düzenlenen bazı istisnaları mevcuttur. Uygulamada eş etkili önlemlerle ilgili sorunlar devam etmektedir. Sorunun çözümü AB çapında mevzuat uyumlaştırması yapılmasıyla mümkün olabilecektir. Ancak üye devletler çeşitli nedenlerle bu konuda isteksiz davranmaktadır.Bu tez eş etkili önlem uygulamalarının malların serbest dolaşımına yaptığı olumsuz etkiye dikkat çekmeyi ve eş etkili önlemlerin kaldırılmasının gerek AB ve gerekse Gümrük Birliği üyesi olan ülkemiz açısından taşıdığı önemi vurgulamayı amaçlamaktadır.Anahtar Sözcükler1. Malların Serbest Dolaşımı2. Gümrük Vergilerine Eş Etkili Vergiler3. Miktar Kısıtlamalarına Eş Etkili Önlemler4. Malların Serbest Dolaşımının Engellenmesi5. Gümrük Birliği
Özet (Çeviri)
It is necessary to eliminate charges having equivalent effect to customs duties and measures having equivalent effect to quantitative restrictions for progressing of Customs Union which is core of European Union.It has been eliminated that charges having equivalent effect to customs duties by Article 25 EEC and measures having equivalent effect to quantitative restrictions by Article 28,29 EEC. Although, member states has been applying measures having equivalent effect because of different aims and protecting policy. Although there is no exception of implementation of charges having equivalent effect to customs duties, there is some exception of measures having equivalent effect to quantitative restrictions both indicating in Article 30 EEC and establishing by jurisprudence of ECJ. In practice problems relating to measures having equivalent effect are carrying on. It is possible to solve the problem by harmonization in European Union level. However member states behave reluctantly in this subject because of different reasons.This dissertation aims to attract attention to the measures having equivalent effect?s negative effect on free movement of goods and indicate importance of elimination of measures having equivalent effect for not only European Union but also our country which is a member of Customs Union.Key Words1. Free Movement of Goods2. Charges Having Equivalent Effect to Customs Duties3. Measures Having Equivalent Effect to Quantitative Restrictions4. Preventing of Free Movement of Goods5. Customs Union