Nevzat Üstün'ün hayatı, sanatı ve eserleri
Life of Nevzat Ustun, his literary personality and works
- Tez No: 257721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Çalışmamızda, Toplumcu Gerçekçi yazarlarımızdan Nevzat Üstün'ün şiirlerini tema ve şekil bakımından inceledik. Üç bölüm halinde düzenlediğimiz tezimizin birinci bölümünde Nevzat Üstün'ün hayatını, edebî anlayışını ve şiir hakkındakı görüşlerini gösterdik. İkinci bölümde çalışmamızın şiirin tema bakımından değerlendirmesini yaparak şairin şiir dünyasına göz attık ve şiirdeki konuları 12 başlık altında tasnif ettik. Üçüncü bölümde şekil özellikleri ele alarak şiirlerin nazım birimi, nazım şekli, vezin, kafiye ve redif başlıklarıyla inceledik. Dördüncü bölüm, dil ve üslûp incelemesini yaptığımız bölümdür. Bu bölümde tablolardan yararlanarak konuyu genel hatlarıyla anlatmaya çalıştık.Nevzat Üstün, şiirinde biçimi tema ile bütünleştirerek yaşamın zenginliğini ve değer verdiği insanı anlatmıştır. Serbest şiir, şairin yaşama bakış açısını ve özgür yaşam felsefesini yansıtır. Şiirdeki ritm ve ahengi yinelemelerle yakalamaya çalışmıştır.Anahtar Sözcükler1. Nevzat Üstün2. Toplumcu Gerçekçi3. Garip Akımı4. Şiir5. İnsan / Toplum
Özet (Çeviri)
In our study, we?ve analyzed Nevzat Ustun, one of our Social- Realist writers, and his poems in terms of structure and theme. In the first of our three-part thesis, we?ve shown Nevzat Ustun?s life, literal perception and his point of view about poetry. In the second part of our study, by analyzing the poetry in terms of theme, we glance at poet?s poetry world and categorize the topics in the poetry under 12 captions. In the third part by undertaking the poems form characteristics, we investigate the poems under the headings of verse unit, verse form, meter and ryhme. The forth part is the part in which we make a study of language and style. In this part we try to express the subject in general with the help of the tables.In his poetry, Nevzat Ustun tells the abundance of life and the person he cares by integrating form and theme. Free verse poetry reflects poet?s point of view to life and free life philosophy. He tries to apprehend rhythm and harmony in his poems with the help of repetitions.Key Words1. Nevzat Ustun2. Social Realist3. Garip4. Poem5. Human/ Social