Türk Anayasa Mahkemesinin oluşumu ve denetim yetkisi
Türk Anayasa Mahkemesinin oluşumu ve denetim yetkisi
- Tez No: 257733
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
?Türk Anayasa Mahkemesi'nin Oluşumu ve Denetimi Yetkisi? başlığı taşıyan tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde,1961 ve 1982 Anayasaları'nda Türk Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve İşleyişine yer verilmiştir.İkinci bölümde, Anayasa Mahkemesi'nce gerçekleştirilen soyut denetimi de denilen iptal davaları ve sonuçları incelenmiştir.Üçüncü bölümde, Anayasa Mahkemesi'nin somut denetim yetkisi ve soyut norm denetimi dışındaki diğer görev ve yetkileri incelenmiştir.Anahtar sözcükler1.Türkiye2.Anayasa Yargısı3.Anayasa'ya Uygunluk4.İptal Davası5.İtiraz Davası
Özet (Çeviri)
.The thesis entitled `?Formation and Auditing Mandate of Turkish Constitutional Court?? consists of three parts.In first part Establishment of Operation of Turkish Constitutional Court in 1961 and 1982 constitutions are mentioned.In second part annulment actions carried out by Constitutional Court and named as abstract auditing and their results are investigated.In third part concrete auditing authority of Constitutional Court and other tasks and authorities other than abstract norm auditing are examined.Key Words1.Turkish2.Constitutional Jurisdiction3.Constitutionality4.Annulment Action5.Action of Objection