Türk Vergi İcra Hukukunda ödeme emrine itiraz müessesesinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
Review and evaluation of the institution of objection to the order of payment in Turkish Tax Execution Law
- Tez No: 257734
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK MURAT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Günümüz sosyal devlet anlayışına göre devlet, sosyal ve ekonomik hayata aktif olarak müdahale etmektedir. Sosyal devlet anlayışının gereği olarak kamu hizmetlerinin artması, kamu harcamalarının da artmasına neden olmaktadır. Ayrıca bu durum kamu alacaklarının önemini arttırmaktadır. Kamu alacaklarının daha kısa sürede ve etkin olarak tahsil edilmesi zorunluluğu sonucu, bu alacaklar 6183 Sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü Hakkında Kanun çerçevesinde takip edilmektedir.Ödeme emri de, kesinleşmiş kamu alacağının vadesinde ödenmemesi üzerine kamu alacaklısı tarafından kamu borçlusu adına düzenlenen, borcun yedi gün içinde ödenmesi veya mal bildiriminde bulunulması, aksi takdirde karşılaşacağı yaptırımın duyurulması amacına yönelik, kamu alacağının cebren takibi ve tahsili yolunda tesis edilen bir idari işlemdir.Bir idari işlem olan ödeme emrinin tesis edilmesinde, yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden hukuka aykırılıklar olabileceği gibi, 6183 sayılı Kanunun 58. maddesinde sınırlı olarak sayılan itiraz sebeplerinin varlığına rağmen ödeme emri düzenlenmiş olabilir.Hukuk devletinde, idare üzerinde yapılan denetimlerin en etkili olanı, bağımsız ve tarafsız yargı organlarınca yapılan yargısal denetim olup, ödeme emrinin, idare dışında bağımsız yargı organlarınca denetlenmesi amacıyla ödeme emrine itiraz müessesesi getirilmiş, bu sayede idarenin hukuka aykırı olarak düzenlediği ödeme emrinin iptal edilmesi suretiyle hukuk düzeninin korunması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In accordance with the social state, the government has right to intervene social and economic life effectively . Due to the nature of social state, the increase in public services cause an increase in public expenses. Also it figures out the importance of public claims. As a result of the obligation, public claims should be cashed effectively in a shorter time, those claims are referred to The Law of Leviation of Public Claims Procedure ?Article Number 6183?.Order of payment, which is prepared by the public creditor and addressed to the public debtor upon the non-payment of the public receivable in due time, is an administrative act towards the compulsory collection of public receivable and destined to notice the debtor to pay the due receivable in seven days or to make a declaration of property together with the sanctions that the debtor will face in case of a failure to comply.In establishing the order of payment which is an administrative act, there can be some contradictions to law in terms of authority, form, reason and purpose and furthermore; the order of payment could have been established despite the presence of the limited grounds of objection reasons provided in Article 58 of the Law numbered 6183.In a state of law, the most effective control on the administration is the one that is conducted by the impartial and independent judicial bodies and to ensure the control of the order of payment by the independent judicial bodies, the institution of objection to the order of payment has been put in order and thus the protection of the order of law has been aimed by the annulment of the order of payment that is unlawfully prepared by the administration.