4646 Sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu çerçevesinde idari yaptırımlar
Administrative sanctions in accordance with Natural Gas Market Law Numbered 4646
  1. Tez No: 257750
  2. Yazar: HACI YUSUF ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. ETHEM ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
EPDK, 4628 sayılı EPK ile Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu olarak kurulmuş, daha sonra 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu ile de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu adını almıştır. EPDK, bir BİO olup doğal gaz piyasasında düzenleme, izleme, denetleme ve yaptırım uygulama yetkileri ile donatılmıştır. Ülke ekonomisinde çok önemli bir yere sahip olan ve fiyatındaki dalgalanmaların ekonominin bütünü üzerinde etkileri bulunan doğal gaza ilişkin piyasanın sağlıklı bir şekilde işlemesi ve 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanununun öngördüğü hedeflere ulaşması açısından cezalandırma ve önleme işlevlerini haiz idari yaptırımların ve bu yaptırımlara neden olan kabahatlerin incelenmesi önem arzetmektedir.Bu çalışmada, suç olmaktan çıkarma eğiliminin güçlenmesi ve BİO'ların artması neticesinde birçok kanuni düzenlemede yer verilen kabahatlere ve idari yaptırımlara egemen olan ortak ilkelerin neler olduğu, bu ilkelerin Kabahatler Kanununa yansımaları ve bu çerçevede doğal gaz piyasasında yer alan kabahatler ve idari yaptırımlar incelenmiştir. Bu inceleme neticesinde, doğal gaz piyasasında idari yaptırım kararı verilirken gözetilmesi gereken hususların sadece 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu ve ikincil mevzuat ile sınırlı olmadığı, Kabahatler Hukuku ilkeleri ile hukukun genel ilkelerinin de gözetilmesinin uygun olacağı açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
EMRA, which had been found as Electricity Market Regulatory Authority by Electricity Market Law numbered 4628, then named as Energy Market Regulatory Authority after the Natural Gas Market Law numbered 4646. EMRA which is an independent administrative agency has been authorized to regulate, monitor, audit and apply sanctions in natural gas market. Regarding natural gas, the fluctuations at the prices of which has great impact on the whole economy, it is essential to analyze the administrative sanctions and misdemeanors, having functions of penalization and prevention, in order to achieve proper functioning of the market and reach the targets foreseen at Natural Gas Market Law numbered 4646.In this study, the exclusion attitude from depenalisation the common principles dominating administrative sanctions and misdemeanors in many legislations, resulted from foundation of independent administrative agencies, reflections of those principles on Misdemeanors Law and in this frame, the misdemeanors and administrative sanctions are analyzed. As a result, the points that needs to be considered when deciding to force administrative sanctions, are not only limited to Natural Gas Market Law numbered 4646 and secondary legislation, but also the main principles of the misdemeanors jurisprudence and common principles of the law.