İdari yargı kararlarının uygulanmasında süre sorunu
Legal term issue at the application of the administrative jurisdiction
- Tez No: 257760
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL AKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hukuk Devletinin gereklerinden biri, idarenin yargısal denetimidir. Fakat, idarenin yargısal denetimi kadar önemli olan şeylerden biri de, yargı kararlarının uygulanmasıdır. Yargı kararlarının uygulanmadığı bir devlette idari yargının varlığının hiçbir anlamı yoktur. İdarenin, mahkemece verilen kararları gecikmeksizin uygulamasını sağlayan mekanizmalardan biri ?süre? konusudur. Yani idare, verilen kararları belli bir süre içinde uygulamalıdır. Bu şekilde, kişi hak ve özgürlükleri güvence altına alınmış; Hukuk Devleti ilkesi de tesis edilmiş olur. Aslında olması gereken, yaptırıma bağlı olmadan idarenin yargı kararlarını uygulamasıdır. Fakat, özellikle gelişmekte olan ve Hukuk Devleti ilkesinin tam olarak yerleşmediği ülkelerde, yargı kararlarının uygulanması konusunda yasal düzenlemelere ve yaptırımlara başvurmak kaçınılmaz olmaktadır. Yargı kararlarının uygulanması konusunda getirilen düzenlemelerden biri olan süreye uyulmaması ise idarenin sorumluluğuna neden olur. Bu durumda idare, duruma göre kusurlu ya da kusursuz olarak yargı kararlarının uygulanmamasından dolayı doğan zararlardan sorumlu olacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the necessity of the Law Abiding State is the Judicial control of the administration. But the application of the jurisdiction is as important as the judicial control over the Executive branch of the state. There is no importance of the Administrative Jurisdiction at a state where the court decisions are not applied. The mechanism that ensures the application of rulings by the administration is the legal term. Because the administration has to apply the verdicts in a certain period of time. By doing so, the invidual rights and freedoms are under guarantee and the Law Abiding State principle would be established. As a matter of fact the standard procedure should be the application of the verdicts without the sanctions. But especially at the devoloping countries where the Law Abiding State principle has not been established , it is inevitable to impose sanctions and legal arrangements at the application of the jurisdictions.Failure to comply with the application of the court rulings in the legal term holds the administration responsible under the legal arrengements.In this case the administration,culpable or not because of noncompliance of applying the jurisdiction will be liable of the losses.