Aydın ve Denizli camilerinde duvar resimleri
Wall paintings in Aydın and Denizli mosques
- Tez No: 257761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ İBRAHİMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Osmanlının son döneminde batılılaşma etkisiyle ile ortaya çıkan duvar resimleri süsleme sanatında önemli bir yer tutmaktadır. Batılılaşma dönemiyle süslemeye giren yeni olgular ve konular; saray ve konakların duvarlarında görülmeye başlamıştır. Erken ve Klasik Osmanlı dönemlerinde görülen Anadolu'dan batıya ulaşmış süsleme unsurları, batılaşma döneminde yön değiştirerek batıdan ? doğuya doğru bir gelişim izlemiştir. Duvar resimlerinde uygulanan kompozisyon minyatürden oldukça farklı bir üslupla işlenmiştir. Daha sonra tuval resminde görülecek olan üçüncü boyut acemice ifade edilse de ilk olarak duvar resimlerinde görülmektedir.Başkent İstanbul'da yabancı sanatçılarında etkisiyle oluşturulan duvar resimleri, daha sonra Anadolu'daki konak ve camilerde de görülmeye başlanmıştır. Konumuz dâhilinde yer alan Denizli ve Aydın illerindeki camiler gerek işleniş gerekse süsleme bakımından farklılık göstermektedir. Hazırlanan bu tezde Denizli ve Aydın camilerindeki süslemeler gruplandırılarak incelenmiştir. Çalışma daha çok bu iki ilde yer alan süslemelerin değerlendirilmesi ile oluşturulmuştur.XIX. Yüzyılın ilk yarısında İzmir sancağına bağlı olan Aydın ve Denizli ilerindeki camilerin süslemelerinin üslupsal özellikleri incelenmiş ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmış. İnceleme yapılırken önce yapılar tarihlerine göre sıralanmıştır ve katalog oluşturulmuştur. Oluşturulan katalogda yapının mimari tanımından sonra süslemenin yer aldığı duvar üzerindeki örnekler gruplandırılarak anlatılmıştır. Yapıların incelenmesinden sonra süslemelerin kendi içlerinde karşılaştırması yapılarak üslupsal özellik bakımından değerlendirilmiştir.Mimari kuruluş bakımından farklılık gösteren Aydın ve Denizli camilerindeki süslemeler konusu bakımından benzerlik göstermektedir. İncelenen yapılar üzerindeki kompozisyonların değerlendirilmesi ve gruplandırılmasıyla çalışmamız sonlandırılmıştır.Anahtar sözcükler1 ? Osmanlı2 ? Duvar Resmi3 ? Camii4 ? Batılılaşma5 ? Teknikler
Özet (Çeviri)
Wall painting accuring via the influence of westernization has had an important place in decorative art. New subjects and cases entering the decorative art started to be seen on the walls of places and mansions during westernization period. The decorative figures, seen in early and classic Otoman Period and reaching from Anatolia to West, changed directon and followed a route from West to Anatolia. The composition applied in wall painting is quite difrent from that used in minimature painting. Although expressed clumsily, the third dimension to be seen on art painting soon was initially seen on wall painting.The wall painting started to be seen commanly in İstanbul the capital city by the influnce of foreign artist, and leter on it was started to be used on the walls of the houses and mosques in Anatolia. The mosques of Denizli and Aydın in our study are quite difrent. In our study, the decoration of Aydın and Denizli mosques was studied through grouping. The study consists of the evaluation of the decorative works mostly placed in these cities.The style of the decorations in the mosques in Aydın and Denizli was investigated and diffrences were tried to be brought to light. While investigating, first, contructions were arranged accoring to their specialities and then catologoes were done. In the catologue, after the architectual defination, the examples on the walls were grouped and evaluated accoring to their stylesAydın and Denizli masques showing diffrences about the architecrual constitution show similanties about their decorations. Our study came to end by gruping and eveluating the compositions in the constructionsKey Word1-Ottoman2-Wall Painting3-Mosqe4-Westernization5-Techinique