Çin ekonomisi'nde dönüşüm ve kapitalist dünya sistemine eklemlenme süreci(1978-....)
Transformation of China economy and a process of integration to capitalist world economy:(1978-....)
  1. Tez No: 257794
  2. Yazar: KEREM GÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZKAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 473
Özet
Bu çalışma, Çin'in 1978 yılı sonuyla birlikte içine girdiği iktisadi ve sosyal değişim sürecini ele almaktadır. Çin'in, son çeyrek yüzyıllık dönemde ortaya koyduğu iktisadi dinamizm, dikkatlerin ülke üzerinde yoğunlaşmasına yol açmıştır. Çalışmada reform ve dışa açılma politikasının ekonominin belli başlı sektörlerinde ve ekonominin genelinde yol açtığı değişikliklere yoğunlaşılmış, fakat aynı zamanda eklemlenmenin çalışan sınıflar üzerindeki etkileri de ele alınmıştır.Çin'in kapitalist dünya ekonomisi ile yeniden bütünleşmesi olarak adlandırabilecek bu süreç, tarihsel bir devamlılığın parçası olarak yorumlanmış, analizin başlangıcı ülkenin dünya-ekonomisine içerilmeye başlandığı 19. yüzyıl ortalarına kadar götürülmüştür. Tarihsel analizin, Çin'in Doğu Asya bölgesindeki geçmişte ve günümüzdeki merkezi konumunu ele alan bölgesel bakış açısıyla desteklenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada, Çin'in 19. yüzyıl öncesi güç ve konumuna dönmeye başladığına ilişkin genel yargıyı destekleyen birtakım göstergelere yer verilmiştir. Bununla beraber, Büyük Ejderha'nın uyanışının kapitalist dünya-ekonomisinin ve sistemin hakim ideolojisi neoliberalizmin ömrünü uzatma gibi bir yan etkisinin bulunduğu sonucuna varılmıştır. Çin bugün küresel kapitalizme stratejik rezerv olarak hizmet vermekte, ülkenin beşeri ve maddi kaynaklarını kapitalizmin sınırsız birikim ihtiyacını gidermesi yolunda seferber etmektedir.Bugün gelinen noktada ÇHC kurucularının düşlediğinin tam tersi bir istikamette ilerlemektedir. Mao'nun kapitalizmin sadece Çin'deki değil, yeryüzündeki egemenliğine de son vermeye yönelik özlemi, Parti tarafından sahiplenilmeyen bir özlem olarak tarihteki yerini almıştır. Bugünün ÇKP'si sistem ile gönüllü bir biçimde bütünleşme programını tedrici ancak kararlı biçimde işleten, kapitalist üretim ilişkilerinin gelişmesine rehberlik eden bir parti görünümündedir. Çin'in mevcut rejiminden krizlere gebe ve ekosistem ile kavgalı kapitalist birikim rejimi ile hesaplaşacağı yolundaki beklentiler, her geçen gün daha ütopik hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines China?s economic and social change processes since the end of 1978. China?s amazing economic dynamism has called attention to the factors behind the success all over the world. The main focus in this study is on reform and openning policy?s impacts on main sectors and the economy as a whole, but the effects of the integration process on working class is also taken into consideration.The integration process, which can be named as China?s reintegration with capitalist world economy, covers the period of the midst of 19th century at which China started to join world economy since the historical context and historical continutity are viewed as a methodological must. China?s politically and economically strategic role in the East Asia region also enriches this historical analysis during the period under concern.Several indicators which supports the well-known idea about China?s return to her ex-power and position before 19th century are used in order to complete the big picture. At the same time, a conclusion is reached that Great Dragon?s awakening has some kind of side effects, thanks to country not only capitalist world-economy?s, that helps the dominant ideology- namely neoliberalism- to prolong forever. Currently, China provides services to global capitalism as strategic reserve, mobilizing country?s human and material resources to satisfy the needs of capitalist capital accumulation process.Recently, Republic of China???(PRC) has proceeding in the opposite direction of her founder cadre?s dreams. Mao?s aspiration to make an end of capitalism?s ascendancy not only in China but also over the earth, has not claimed by the Party. Today?s China Communist Party??(CCP) has a profile that has undertaking the integration programme gradually but decisively and has acting as a guide to develope the capitalist relations of production. The so-called expectations about China?s promising score with capitalist accumulation regime which has been in structural crises and has also been in conflict with ecosystem has becoming more and more ?utopian".