Türkiye'de sağlık turizmi işletmeciliğinde franchising sisteminin uygulanabilirliğine yönelik niteliksel bir araştırma
A qualitative research about the applicability of franchising in health tourism management in Turkey
- Tez No: 257804
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTIŞEN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık turizmi işletmeciliğinde franchising sisteminin uygulanabilmesine yönelik sorunları tespit etmek ve nasıl uygulanacağına dair bir model oluşturmaya çalışmaktır. Araştırma yöntemi olarak, niteliksel (kalitatif) analiz yöntemlerinden biri olan odak grup görüşmesi yöntemi tercih edilmiştir. Odak grup kamudan ve özel sektörden, hem franchising hem de sağlık turizminde, konularının uzmanı olan katılımcılardan oluşturulmuştur. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde istatistik yöntemler yerine analitik genelleme yapılmıştır. Analiz sonucunda sağlık turizmi işletmeciliğinde franchising sisteminin uygulanabilirliğine yönelik bir model önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the problems related to the applicability of using a franchising system in the health tourism management and to develop a model of its application. Focus group as a qualitative analysis method was used as a research method. Participants of the focus group were selected among the experts in franchising and health tourism from private and public sectors. Analytical generalization rather than statistical methods were used in the analysis of the data. As a result of analysis, a model is proposed for an applicable franchising system in the health tourism management.