Kalkınma planlarında 1980 sonrası sağlık politikalarının görünümü
Health poli̇ci̇es vi̇ew after 1980 on development plans
- Tez No: 587945
- Danışmanlar: DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sağlık Politikası, Türkiye'de uzun yıllar boyunca üzerinde tartışılan bir konu olmuştur. 1980 sonrası değişen dünyaya ayak uydurmak için alınan kararlar ve izlenilen politikalar sağlık alanındaki politikalara da yansımıştır. Bu tez çalışmasında; 1980 sonrasında hazırlanan kalkınma planları ve bu planlar doğrultusunda hazırlanan yasalar, yönetmelikler, yapılan uygulamalar incelenmiştir. İlk bölümde, ülkemizde 1980 yılına kadar olan sağlık politikasının gelişim süreci araştırılmıştır. İkinci bölümde, Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi kapsamında Türkiye'de uygulanan sağlık sigortacılığı ve Genel Sağlık Sigortası incelenmiştir. Üçüncü bölümde koruyucu sağlık hizmetleri ve aile hekimliği modeli üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde sağlığın nasıl finanse edildiği, beşinci bölümde sağlık kurumları işletmeciliğine değinilmiştir. Son bölümde ise dünyada da gelişen sağlık turizmi ve Türkiye'deki yankıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health Policy, there is a topic that has been discussed in Turkey for many years. Decisions taken to keep up with the changing world after 1980 and the policies are reflected in the health policy. In this thesis, the legislations, regulations and implementations prepared in line with the development plans and these plans prepared after 1980 are examined. In the first chapter, the development process of the health policy until 1980 is investigated. In the second chapter, the applied health insurance and general health insurance in Turkey are examined within the socialization of health services. In the third chapter, focused on preventive health services and family medicine model. In the fourth and fifth chapters, how health is financed and the management of health institutions are mentioned. In the last chapter, developing health tourism in the world and its effects on Turkey are examined.