Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) bilişsel alan testlerinde yer alan soru tiplerine göre Türkiye'de öğrenci başarıları
The students achievement in Turkey, according to the question types used in Program for International Student Assessment (PISA) cognitive domain tests
- Tez No: 257803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezin amacı; PISA 2003 ve PISA 2006 uygulamaları kapsamında, Türkiye'de öğrencilerin bilişsel alan testlerinde yer alan soru tiplerinden hangilerinde başarı yüzdelerinin daha yüksek ve hangilerinde başarı yüzdelerinin daha düşük olduğunun belirlenmesidir. Bu çalışmada öngörülen araştırma modeli; ikincil düzeyde analizler üzerinden yürütülen bir nicel araştırma olarak betimleme amaçlı bir tarama araştırmasıdır. Araştırma evreni; Türkiye'de 2003 ve 2006 yıllarında örgün öğrenimlerine devam etmekte olan 15 yaş grubu öğrencilerin tamamından oluşmaktadır. Araştırma örneklemi; Türkiye'de PISA 2003 ve PISA 2006 uygulamalarına katılan 15 yaş grubu öğrencilerden oluşmaktadır. Bu çalışmada PISA 2003 ve PISA 2006 ulusal veri tabanlarının yeniden düzenlenmesiyle hazırlanan ikincil veri tabanları kullanılarak, belirlenen problem ve alt problemlere uygun analizler yürütülmüştür. Yürütülen analizler sonucunda ulaşılan bulgular göstermektedir ki; Türkiye'de öğrencilerin soru tiplerine göre tepkileri, alt alanlara ve soru tiplerine göre farklılık göstermektedir. Okuma becerileri ve fen bilimleri okuryazarlığı alt alanlarında Türkiye'de öğrencilerin başarı yüzdelerinin en yüksek olduğu soru tipi `çoktan seçmeli' sorular olmuştur. Matematik okuryazarlığı ve problem çözme becerileri alt alanlarında ise bu durum farklılık göstermektedir. Türkiye'de öğrencilerin, yapılandırılmış (çoktan seçmeli, karmaşık çoktan seçmeli ve yarı yapılandırılmış sorular) soru tiplerinde, yanıtları kendilerinin oluşturması beklenen diğer soru tiplerine (kısa cevaplı, açık uçlu) göre başarı düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the students? level of success according to the types of questions which was used in PISA 2003 and PISA 2006 cognitive domain sub-tests in Turkey. In this thesis, survey model was considered as a descriptive research. 15 years old students participated in Turkey was defined as research group of the study. And 15 years old students participated in PISA 2003 and PISA 2006 in Turkey was defined as research samples of the study. In this thesis, secondary analysis was conducted on national PISA data. According to the results of the study; students' reactions and responses varied according to the sub-tests and the types of questions. On reading skills and science literacy, students had higher performance with the multiple choice questions. On mathematic literacy, this was not the same. In Turkey, achievement levels of students are higher on the types of questions like multiple choice questions and complex multiple choice questions and close constructed questions than the other types like short response questions and open constructed questions.